Anasayfa / GSS Rehberi / Hastaneye Kimliksiz Gidilirse Ne Olur?

Hastaneye Kimliksiz Gidilirse Ne Olur?

Sponsorlu Bağlantılar

Tedavi giderleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanan kişilerin sağlık kurum ve kuruluşlarına başvurularıyla ilgili olarak yapılacak işlemler ve uygulamanın şekli; Sağlık Uygulama Tebliğinin “1.6 – Kimlik tespiti” başlıklı maddesinde ayrıntılı olarak belirtilmiştir.

Sosyal Güvenlik Kurumu aslında bu kuralları, hak etmeyen kişilerin sağlık yardımı alması, başkasının adıyla sağlık yardımı alınması, T.C. Kimlik Numarası ele geçirilen kişiler adına ilaç yazdırılması gibi suiistimallerin önüne geçmek için getirmiştir.

Ancak, mevzuat hükümleri bu şekilde olmakla birlikte, sağlık en önemli konulardan biri olduğundan, hastalık, rahatsızlık, yaralanma gibi nedenlerle sağlık kurum ve kuruluşuna müracaat etmiş kişinin; sırf üzerinde kimliği yok veya kimliği fotoğrafsız diye geri çevrilmesi de uygun olmayacağına göre, bu durumda ne yapılabilir.

Sağlık kuruluşlarına müracaat eden hastaların kimliğinin bulunmaması, kimliklerinin fotoğrafsız olması ve kimlik tespitinde tereddüt hâsıl olması durumlarında kolluk kuvvetinin desteğine ihtiyaç duyulması yani polis veya jandarma çağrılması, ancak ihtiyaç duyulduğu anda kolluk kuvvetlerinin hastaneye intikal etmemeleri ya da olaya müdahale etseler bile tutanaklara imza atmaktan imtina etmeleri nedeniyle çeşitli sorunlar yaşanması üzerine, Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nden de aldığı görüş doğrultusunda, devlet hastanelerinin bağlı olduğu Kamu Hastaneleri Birliklerine bir yazı gönderdi.

Buna göre hastaneye başvuran kişinin;

1- Kimliğinin bulunmaması durumunda, şahısların beyan ettikleri kimlik bilgilerinin ve T.C. kimlik numaralarının hastane kayıt-kabul sisteminde var alan MERNİS bilgileriyle eşleşmesi, kimlik bilgileriyle ilgili sorulan sorulara tatmin edici cevaplar verilmesi halinde kayıt işlemleri gerçekleştirilecek.

2- Kimliğinin fotoğrafsız olması durumunda, öncelikle şahsın 15 yaşından büyük olup olmadığı tespit edilecek ve 15 yaşından büyükler için fotoğraf zorunluluğu aranarak ilgili Nüfus Müdürlüklerine yönlendirilecekler. Ayrıca şahsın fotoğraflı bir başka belgeyle kimlik bilgilerini ispat etmesine olanak tanınacak. Fotoğraflı herhangi bir belgeyle kimlik bilgilerini ispat edemeyen şahıslar için yine MERNİS sistem bilgileriyle karşılaştırma yoluna gidilebilecek.

Yazının tamamına, Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’nun internet sayfasından ulaşabilirsiniz.