Anasayfa / Haber / Hazırlanan Paket Kadın İstihdamını Olumsuz Etkilemeyecek

Hazırlanan Paket Kadın İstihdamını Olumsuz Etkilemeyecek

Sponsorlu Bağlantılar

Çalışan kadınlarla ilgili olarak getirilecek yeni düzenlemeleri “Çalışan Kadınlara Getirilecek Yeni Haklar Netleşti” başlıklı haberde, işverenlerden gelmeye başlayan tepkileri de “Kadınlara Verilecek Yeni Haklara İşverenlerden İtiraz Gelmeye Başladı” başlıklı haberde duyurmuştuk.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, hafta sonu tatilini geçirmek için geldiği Düzce Akçakoca’da çalışan kadınlara yeni haklar getirecek paketle ilgili olarak bazı açıklamalarda bulundu. Bakan Çelik; kadın istihdamı paketine ilişkin, “Hayatın bir gerçeği var, neslin devam etmesi gerekiyor. İşte bu çerçevede kadının çalışma hayatında pozitif ayrımcılık yapılması zarureti var ama bu, kesinlikle kadının istihdamda dezavantajlı duruma düşmesini sağlamayacak” dedi.

Bakan Çelik; Türkiye’de kadın istihdamının istedikleri oranda olmadığını belirterek, son 10 yılda yüzde 20-21’lerden yüzde 30’lara çıkmasına rağmen halen düşük olduğunu, konunun eğitim düzeyi ile bağlantılı olduğunu, eğitim düzeyi yükseldikçe iş gücüne katılım oranının yüzde 70’lere kadar çıktığını ifade etti.

Bakan Çelik, kadın istihdamının artırılmasının yanında, istihdam edilen kadınların aynı zamanda doğum yapması ve Türkiye’de genç nüfusun varlığını sürdürmesi konusunda bakanlıklar arasında ayrıntılı çalışma yaptıklarını, bu çalışmaların da son aşamaya geldiğini, burada amaçlarının kadın istihdamını engelleyecek kararlar almak olmadığını, hem kadın istihdamı hem de sağlıklı nesillerin yetişmesi, genç neslin muhafazası konusunda çok dikkatli hazırlanmış bir paket olduğunu belirterek, bu çalışmada ‘kadın istihdamını ortadan kaldırıyormuş’ gibi bir yaklaşım son derece yanlıştır ifadelerini kullandı.