Anasayfa / Haber / Her Ay 100 Liralık BES Kesintisi Hangi Çalışanlardan Yapılacak ?

Her Ay 100 Liralık BES Kesintisi Hangi Çalışanlardan Yapılacak ?

Sponsorlu Bağlantılar

Yapılacak bir yasal düzenleme ile bireysel emeklilik (BES) kapsamında olmayan çalışanların belirli bir süre için BES kapsamına alınacağı yönünde haberler bu günlerde sık sık yazılı ve görsel basında çıkıyor.

Biz de konuya daha önce değinmiştik. (Bkz. Çalışanlara Yeni Bir Ücret Kesintisi Geliyor)

Bu konudaki açıklama ilk olarak Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından yapılmıştı. Daha sonra zaman zaman Hazine’den sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’de konuya ilişkin olarak bazı açıklamalarda bulunmuştu.

Başbakan Yardımcısı Şimşek en son yaptığı açıklamada, çalışanların zorunlu olarak BES kapsamına alınması ile ilgili çalışmaların tamamlandığını, konunun son olarak Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) ve Bakanlar Kurulunda görüşüleceğini, ardından düzenlemenin Meclis’e sevk edileceğini açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Şimşek’in yaptığı son açıklamalara göre ilk defa işe girenler ile iş değiştirenlerden BES kapsamında olmayan 45 yaşın altındaki çalışanlar kapsama alınacak. Bunlardan 6 ay boyunca her ay 100 lira BES kesintisi yapılacak, 6 ay dolduktan sonra zorunluluk kalkacak, sistemde kalmak isteyenler için kesinti devam edecek, sistemden çıkmak isteyenlerle ilgili olarak ise 6 aydan sonra herhangi bir kesinti yapılmayacak. Dolayısıyla bu açıklamalara göre söz konusu kesinti tüm çalışanları kapsamayacak.

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Şimşek’in yaptığı bu açıklamalar düzenlemenin son hali olmayıp, bu konuda daha sonra bazı değişiklikler yapılabilecek, konuya ilişkin yasal düzenleme tamamlanıp, ilgili kanun Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra uygulamanın son hali ortaya çıkacak. (isvesosyalguvenlik.com)