Anasayfa / Bilgi / Her Emekli Bin Lira İkramiye Alamayacak ?

Her Emekli Bin Lira İkramiye Alamayacak ?

Sponsorlu Bağlantılar

Hükümet tarafından müjdelenen emeklilere bayram ikramiyesi ödenmesini de kapsayan 7143 sayılı Kanun yayımlandı. Kanuna göre işte ikramiyenin şartları:

– Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gelir ve aylık ödemesi yapılanlara, ödemenin yapılacağı tarihte gelir ve aylık almaları şartıyla, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramında 1.000’er (bin’er) TL tutarında bayram ikramiyesi ödenecek.

– İkramiyenin ödenmesinde;

a) İş kazaları ve meslek hastalıkları sigortasından sürekli iş göremezlik geliri almakta olanlara, gelir bağlanmasına esas olan sürekli iş göremezlik derecesi oranı,

b) Dul – yetim aylığı alan hak sahiplerinin hisseleri oranı,

c) İş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünü %50 oranının altında kaybetmesi nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri bağlanmış iken ölenlerden, ölümü iş kazası veya meslek hastalığına bağlı olmayanların hak sahiplerine, sigortalıya gelir bağlanmasına esas olan sürekli iş göremezlik derecesi üzerinden hak sahiplerinin hisseleri oranı,

d) Yabancı ülkelerle akdedilen sosyal güvenlik sözleşmeleri uyarınca kısmi gelir veya aylık alanlara, ülkemiz mevzuatına tabi olarak geçen prim ödeme gün sayılarının, sosyal güvenlik sözleşmesine göre nazara alınan toplam prim ödeme gün sayısına olan oranı,

esas alınacak.

Yani herkese bin lira ikramiye ödenmeyecek. Örneğin iş kazası veya meslek hastalığı nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri alan kişiye, iş göremezlik (meslekte kazanma gücü kaybı) oranı neyse o oran üzerinden ikramiye ödenecek. Diyelim ki iş göremezlik oranı yüzde 40 ise 400 (dört yüz) lira ikramiye ödenecek. Aynı şekilde hak sahibi olarak ölüm (dul – yetim) aylığı alan kişiye hissesi oranında ikramiye ödenecek. Dul – yetim aylıklarında hak sahiplerinin hisseleri Ölüm (Dul – Yetim) Aylığı Hak Sahiplerine Nasıl Paylaştırılır ? başlıklı yazıda belirtilmiştir.

Kendi sigortalılığından dolayı yaşlılık (normal emeklilik) veya malullük aylığı alanlar ise bin’er lira ikramiye alabilecek.

– Birden fazla dosyadan gelir ve aylık alanlara (örneğin hem babadan, hem eşten aylık alanlar veya hem emeklilik hem de iş kazası nedeniyle aylık alanlar) en fazla ödemeye imkân veren bir dosya üzerinden ikramiye alacak.

– Bayram ikramiyeleri evlenme ödeneği (çeyiz parası) hesabında dikkate alınmayacak.

– Bayram ikramiyelerinden kesinti veya haciz yapılamayacak. (isvesosyalguvenlik.com)