Anasayfa / Emeklilik / Her Şeker Hastası Malulen Emeklilik İçin Umutlanmasın

Her Şeker Hastası Malulen Emeklilik İçin Umutlanmasın

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önce bahsettiğimiz ve basında sık sık haberleri yer aldığı üzere; 3 Ağustos 2013 tarihli ve 28727 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak 1 Eylül 2013 tarihinde yürürlüğe giren Maluliyet Tespiti İşlemleri Yönetmeliği ile malulen emeklilik uygulamasında yeni bir dönem başlamış, bazı hastalıklar maluliyet kapsamına alınmıştı (Malulen Emeklilikte Hangi Reformlar Yapıldı ?, Malullük Aylığının Kapsamı Genişletildi, Maluliyet Tespit İşlemlerinin Usul ve Esasları Yeniden Belirlendi başlıklı haberler).

Ancak, yapılan bu yeni düzenlemeyle bazı hastalıkların da maluliyet kapsamına alınması, birçok kişinin malulen emeklilik konusunda umutlanmasına, hatta emeklilik için başvuruda bulunmasına kadar vardı. Bunların başında da şeker hastaları geliyor. Mesele ileri boyutlara varınca, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK de konuyla ilgili olarak bir açıklama yapma gereği duydu.

Bakan Çelik konuyla ilgili açıklamasında; Maluliyet Tespit Yönetmeliği’nde değişiklikle her şeker hastasına maluliyet maaşı bağlanacak gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirterek, “Kamuoyunda yanlış anlaşılıyor. ‘Ben şeker hastasıyım. Şekere baktırdım, 150-200. Dolayısıyla ben hemen gideyim maluliyet aylığı bağlatayım’ diye bir yaklaşım doğru değil” dedi.