Anasayfa / Bilgi / Hizmet Borçlanmasıyla Kıdem Tazminatı Alınabilir-İşsizlik Maaşı Alınamaz

Hizmet Borçlanmasıyla Kıdem Tazminatı Alınabilir-İşsizlik Maaşı Alınamaz

Sponsorlu Bağlantılar

Kıdem tazminatı alma şartlarından biri de emeklilik nedeniyle işten ayrılmaktır. Emekli olmak için işten ayrılanlar kıdem tazminatı alabilir.

Ancak emekliliği henüz gelmemiş olmakla beraber, yaş dışındaki emeklilik şartlarını (prim gün sayısı ve sigortalılık süresi) tamamladığı için işten ayrılanlar da kıdem tazminatı alabilir. Bu yola en çok 15 yıl sigortalılık süresi – 3600 prim gününü doldurmuş olup işten ayrılanlar başvurmaktadır. (Bkz. 15 Yıl – 3600 Günle Kıdem Tazminatı Alma Şartları Nelerdir ?, 15 yıl – 3600 Günden Yararlanamayanlar İçin Kıdem Tazminatı Zor başlıklı yazılar.) Özellikle prim ödeme gün sayısının doldurulması konusunda askerlik, yurtdışı, doğum borçlanması gibi hizmet borçlanması yollarına da başvurulabilir. (Bkz. Askerlik Borçlanması İle Kıdem Tazminatına Hak Kazanılabilir) Yani işten ayrılacak kişinin eğer hizmet borçlanması yapma hakkı varsa ve hizmet borçlanması ile prim ödeme gün sayısını tamamlayabiliyorsa, bu durumda hizmet borçlanması yapıp prim gününü tamamlayıp, işten ayrılıp, SGK’dan kıdem tazminatı alabilir yazısı alarak işverenden kıdem tazminatı alabilir. Tabii ki kıdem tazminatı alabilmek için bu şekilde yapılacak hizmet borçlanması ile sigortalı hizmetlere eklenen prim gün sayısı ilerde emeklilikte de dikkate alınacaktır.

Aynı durum işsizlik maaşı alacaklar içinse geçerli değildir. İşsizlik maaşı almanın diğer şartları yanında (Bkz. En Basit Şekliyle İşsizlik Maaşı Alma Şartları) en önemli şartlardan biri de son üç yıl içerisinde en az 600 prim gün sayısı bulunmasıdır. Ancak bu prim gün sayısı işsizlik sigortası primi ödenmiş prim gün sayısı olmalıdır. Hizmet borçlanması yapanlar ise malullük – yaşlılık – ölüm sigortası primi ile genel sağlık sigortası primi ödemiş sayılmaktadır. Dolayısıyla ödedikleri prim içerisinde işsizlik sigortası primi bulunmamaktadır. (Bkz. Hizmet Borçlanması – Borçlanma Yapılabilecek Hal ve Durumlar, Hizmet Borçlanması Yapacakların Ödeyeceği Prim Tutarları) Bu nedenle işten ayrılanlar için hizmet borçlanması ile prim gün sayısını tamamlayıp işsizlik maaşı alma imkanı bulunmamaktadır. (isvesosyalguvenlik.com)