Anasayfa / Form-Dilekçe / İbraname

İbraname

Sponsorlu Bağlantılar

İbraname, çalışanın işvereninden ücret, fazla mesai ve varsa kıdem ve ihbar tazminatı gibi tüm işçilik alacaklarını aldığını yani işvereni ibra ettiğini gösterir bir belgedir.

1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’nun 420 nci maddesi uyarınca;

Hizmet sözleşmelerine sadece işçi aleyhine konulan ceza koşulu geçersizdir. İşçinin işverenden alacağına ilişkin ibra sözleşmesinin yazılı olması, ibra tarihi itibarıyla sözleşmenin sona ermesinden (işçinin işten çıktığı veya çıkarıldığı tarihten) başlayarak en az bir aylık sürenin geçmiş bulunması, ibra konusu alacağın türünün ve miktarının açıkça belirtilmesi, ödemenin hak tutarına nazaran noksansız ve banka aracılığıyla yapılması şarttır. Bu unsurları taşımayan ibra sözleşmeleri veya ibraname kesin olarak hükümsüzdür. (Bkz. İbranamenin Geçerlilik Şartları Nelerdir ?, İşten Ayrılan İşçiye Hemen İbraname İmzalatılabilir mi ?)

Dolayısıyla ibranamenin Borçlar Kanunun yukarıda belirtilen hükümlerine uygun olması gerekmektedir. Aksi halde ibraname geçersiz sayılır.

Aşağıdaki linki yer alan ibraname örnek olup, mevzuat hükümlerine aykırı olmamak şartıyla gerekli değişiklikler yapılabilir.

İbraname Örneği

Yorum

  1. 29 Eylül, 15:58 sayın yetkililer adı lütfiye günaydın hanım efendi 3 ve dört kişiyle iman nikahı yaptı yıllardır devlettende para aldı devlete zarar vermiştir iman nikahıyla şuan bile yaşamaktadır düzce merkezde tarım il müdürlüğümün karşısındaki binanın 2 katında aslen trabzonludur kendisi babasından maaş alıyor üstte gönderdiğin yazılar lütfiye günaydın face adresi lütfiye bekir yıldırım ve lütfiye günaydın hesapları kullanıyor

Yorum yaz

E posta adresiniz yorumda görünmeyecek. Hakaret ve küfür içeren yorumlar yayımlanmayacaktır. YORUMLAR ONAYA TABİ OLUP, ONAYLANDIKTAN SONRA SAYFADA GÖRÜNECEKTİR. Sorularınız en geç iki-üç gün içinde cevaplanacaktır. Lütfen ihbar ve şikayetlerinizi http://www.alo170.gov.tr/yeni_bildirim/ sayfasından iletin. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir. *

*