Anasayfa / Eski Haberler / İlaç Yolsuzluğu ve Sahte Reçeteyi Engellemek İçin Bir Uygulama Daha Geliyor

İlaç Yolsuzluğu ve Sahte Reçeteyi Engellemek İçin Bir Uygulama Daha Geliyor

Sponsorlu Bağlantılar

Sağlık alanındaki suiistimal ve yolsuzlukların en başında gelenlerden biri, geçekte hastaneye gitmemiş, muayene veya tedavi olmamış kişilerin T.C. Kimlik Numaraları ele geçirilerek, bunlar adına reçete yazdırılması ve adına reçete yazılan kişi gerçekten bu ilacı almış gibi gösterilerek bunun parasının Sosyal Güvenlik Kurumunda alınması. Yani sahte reçete düzenlenmesi ve ilaç yolsuzluğu.

Bu tür suiistimallerde, adına reçete yazılan kişi çok nadir olarak bundan haberdar olmakta veya işin içinde bulunmaktadır. Aksine, bu şekilde T.C. Kimlik Numarası kullanılarak adına sahte reçete düzenlettirilen kişi genel olarak, ya kendisi ilaç yazdırıp eczaneye gittiğinde veya emekli ise emekli maaşından muayene katlım payı ve reçete parası kesildiğinde durumdan haberdar olmakta, bir kısmı ise bundan hiçbir zaman haberdar olamamaktadır.

İlaçlardan kupür kesmeye son vererek her bir kutu ilaca ayrı bir kimlik numarası verilmesi şeklindeki karekod uygulaması (14/8/2012 tarihli haber), yeni uygulamaya girmiş ve yaygınlaştırılmakta olan elektronik yani e-reçete uygulaması (25/4/2012, 25/5/2012, 28/6/2012, 23/10/2012 tarihli haberler) , bazı illerdeki özel sağlık hizmet sunucularında uygulamaya konulan ve diğer illerde de yakında başlayacak olan avuç için damar izi okuma sistemi (15/9/2012, 19/11/2012 tarihli haberler), sahte reçete düzenlettirilerek veya düzenleyerek yapılan ilaç yolsuzluğunu önlemek için getirilen uygulamalardan bazıları.

Sosyal Güvenlik Kurumu bu konuda yeni bir uygulamayı daha hayata geçirmeye hazırlanıyor. Muhtemelen Ocak ayında hayata geçecek bu uygulama ile, adına reçete düzenlenen ve ilaç almış gibi gösterilen kişinin cep telefonuna, bununla ilgili bir kısa mesaj (SMS) gönderilecek, dolayısıyla o kişi gerçekten ilaç yazdırmış ve almışsa mesajın bir anlamı olmayacak; ancak kendisi reçete yazdırmamış, ilaç almamış, başkaları kendisi adına reçete yazdırmışsa, durumdan anında haberdar olacak. Bunu Kuruma iletmesi halinde, Kurum gerekli tedbirleri alacak ve bu şekilde T.C. Kimlik Numarası kullanılarak kişiler adına sahte reçete yazdırılması şeklindeki suiistimaller biraz daha zorlaştırılmış olacak. (www.isvesosyalguvenlik.com)