Anasayfa / Eski Haberler / İlişiksizlik Belgesi Başvuruları İnternetten Yapılabilecek

İlişiksizlik Belgesi Başvuruları İnternetten Yapılabilecek

Sponsorlu Bağlantılar

osyal Güvenlik Kurumu, Kuruma şahsi başvuru şartını ortadan kaldırmak ve işlemleri hızlandırmak için birçok uygulamayı internet üzerinden hizmete sokmuştu. (12/05/2010, 28/05/2010, 03/01/2011, 21/03/2012, 31/03/2012, 25/04/2012, 29/06/2012 tarihli haberler). Son olarak ise sigortalı ve hak sahiplerinin, gelir veya aylık başvuruları sırasında sigortalılardan istenilen Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesini 25/07/2012 tarihinden itibaren internet üzerinden verme imkanı getirilmişti (28/07/2012 tarihli haber).

İnternet üzerinden yürütülebilen uygulamalara bir yenisi daha eklendi. Bu yeni uygulamayla, ihale konusu iş veya özel bina inşaatlarını tamamlayan işverenlerin ilişiksizlik belgesi almak için Kuruma başvurmaları gerekmeyecek. İlişiksizlik belgesi başvurularının e-Sigorta kanalıyla internet üzerinden yapılmasına imkan sağlayan düzenlemeler tamamlanarak Kurum tarafında kullanıma açıldı.

Bu yeni uygulama çerçevesinde, ihale konusu işlerini veya özel bina inşaatlarını tamamlayan işverenler ilişkisizlik belgesinin verilmesine ilişkin başvurularını kağıt ortamında ilgili sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezine yapabilecekleri gibi, sgk.gov.tr adresinden “e-SGK”, “Diğer Uygulamalar” ve “İlişiksizlik Belgesi Başvuru” seçenekleri işaretlenmek suretiyle erişilen ekran vasıtasıyla da yapabilecek, bu şekilde yapılan başvuru ilişiksizlik belgesi talebi olarak ilgili sosyal güvenlik merkezine gönderilmiş olacaktır.

Öte yandan, işin bitiminde işveren tarafından ilgili Kurum ünitesine işin bittiğine dair başvuru yapıldığında, asgari işçilik araştırması / değerlendirmesi yapılabilmesi için ilgili Kurum ünitesi tarafından ihale konusu işlerde ihale makamına, özel bina inşaatlarında ise ruhsatı düzenleyen kurumlara hitaben bir yazı gönderilerek bazı bilgiler istendiğinden; ilişiksizlik belgesi başvurusuna imkan tanıyan söz konusu ekran vasıtasıyla, ihale konusu iş veya özel bina inşaatı ile ilgili olarak ihale makamına/ruhsatı düzenleyen kurumlara hitaben düzenlenen söz konusu yazıların alınması da mümkün olacaktır. Bu şekilde, ihale makamına/ruhsatı düzenleyen kurumlara hitaben düzenlenen yazılar sistemden alınarak ilgili idareye elden verilmesi, alınan cevabi yazıların da yine elden ilgili sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezine verilmesi halinde, Kurum tarafından yeterli işçilik bildiriminde bulunulmuş olup olmadığına ilişkin araştırma işlemine başlanılabilecek, böylece işlem süresi hızlandırılmış olacaktır.