Anasayfa / Bilgi / İnşaattan Gösterilen Kadın Sigortalılarla İlgili Düzenleme Geriye Dönük Uygulanmayacak

İnşaattan Gösterilen Kadın Sigortalılarla İlgili Düzenleme Geriye Dönük Uygulanmayacak

Sponsorlu Bağlantılar

Bilindiği üzere, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülen inşaat işyerleriyle ilgili asgari işçilik uygulamasında, teknik personel niteliğinde olmayan kadın sigortalılar adına inşaat işyerlerinden yapılmış olan sigortalı bildirimleri, aksine tespit yoksa iptal edilmiyor, ancak asgari işçilik hesaplamasında da dikkate alınmıyor, yani asgari işçilik hesabında bildirilmiş işçiliğe dahil edilmiyordu.

Daha sonra Kurum 2013/41 sayılı Genelge ile bu uygulamayı değiştirdi. Yeni uygulamaya göre artık, kadın sigortalıların çalışmadıklarına dair herhangi bir tespit olmadığı sürece, bunlar için yapılmış olan sigortalı bildirimleri de asgari işçilik hesaplamasında dikkate alınıyor.

Ancak, Kurum bu değişikliği Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliğinin 30/12/2012 tarihi itibariyle yürürlükten kaldırılmış olması nedeniyle yaptığından, buna bağlı olarak sadece 30/12/2012 tarihi ve sonrasında kadın sigortalılar adına yapılan bildirimler asgari işçilik hesaplamasında dikkate alınacak, bu tarihten öncesi için yapılmış olan bildirimler ise eskiden olduğu gibi asgari işçilik hesaplamasında dikkate alınmayacaktır.

Eski uygulamaya göre hesaplanan fark işçilik prim borcu 10/12/2013 tarihinden önce idari aşamada kesinleşmiş olan işlerde ise artık yapılacak bir işlem kalmadığından, bunlarda da yeni düzenlemenin uygulanması mümkün olmayacaktır.

Öte yandan, inşaat işyerlerinden bildirilen kadın sigortalılarla ilgili olarak, fiilen çalışmadıkları yönünde herhangi bir ihbar, şikayet olması halinde ise Kurum tarafından gerekli inceleme ve denetim yapılacaktır.