Anasayfa / Eski Haberler / İntibak Çalışmalarının Kapsamı ve İçeriği Netleşti

İntibak Çalışmalarının Kapsamı ve İçeriği Netleşti

Sponsorlu Bağlantılar

Emekli (yaşlılık ve malullük) aylığı alanlar arasındaki maaş farkına, yani benzer şartlar altında çalışıp emekli olduğu halde bazılarının daha düşük emekli aylığı almasına kamuoyunda tepki gösterilmesi nedeniyle, İNTİBAK adı altında başlatılan fakat yarıda kalan çalışmalara bu yıl içerisinde tekrar başlanmıştı. Devam eden çalışmalar nihayet sona yaklaştı ve Maliye Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine Müsteşarlığının ortaklaşa yürüttüğü intibak çalışmalarının içeriği az çok netleşti. Buna göre;

– Çıkarılacak intibak yasası 9 milyon 703 bin emekliyi değil, sadece işçi yani SSK emeklilerini kapsayacak. Dolayısıyla Bağ-Kur emeklileri çıkarılacak intibak yasasından faydalanamayacak.

– SSK emeklilerinden de 2000 yılından önce emekli olan 2 milyon 743 bin SSK emeklisinden sadece % 60 ila % 80’i intibak yasasından faydalanacak. Dolayısıyla 2000 yılından sonra emekli olan SSK emeklileri de intibak kapsamı dışında kalacak. 2000 yılı öncesinde uygulanan değişik aylık bağlama sistemleri nedeniyle, çalışma süreleri ve ödedikleri primler aynı olduğu halde bağlanan emekli maaşları arasında önemli ölçüde farklılık bulunması; ayrıca, 2000 yılından sonra çıkan yasal düzenlemelerle emekli maaşlarına ülkenin gelişme hızından pay verilmesi buna gerekçe olarak gösteriliyor.

– İntibak düzenlemesi muhtemelen 2012 yılının ilk aylarında yasalaşacak. Ancak intibaktan yararlanacak olan yaklaşık iki buçuk milyon emeklinin dosyalarının tek tek incelenmesi gerekeceğinden, uygulama en iyi ihtimalle 2013 yılında hayata geçecek ve muhtemelen intibaktan gelecek maaş artış ödemeleri kapsamdaki emeklilerin maaşlarına 4 yıl içerisinde kademeli olarak yansıtılacak.

– İntibakla birlikte kapsama giren emeklilerin maaşlarında 10 lira ila 250 lira arasında bir artış olacak.

– İntibaktan, 2000 yılı öncesinde SSK’dan emekli olup ölenlerin üzerinden dul ve yetim aylığı alan hak sahipleri de yararlanacak.

– Türkiye’nin 2000 yılı öncesindeki büyüme katsayısının maaşlara yansıtılması oranına göre intibak sonucu emekli maaşlarında meydana gelecek artış bütçeye 2,5 ila 11,5 milyar TL arasında ilave yük getirecek.