Anasayfa / Haber / İş Ekipmanlarının Periyodik Kontrolünde Kayıt Zorunluluğu Erteleniyor

İş Ekipmanlarının Periyodik Kontrolünde Kayıt Zorunluluğu Erteleniyor

Sponsorlu Bağlantılar

Bilindiği üzere 25/04/2013 tarihli ve 28628 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği uyarınca; (Yönetmelik Mevzuat bölümünde yer almaktadır) iş ekipmanlarının yani işin yapılmasında kullanılan makine, alet, tesis ve tesisatın, yönetmelikte öngörülen aralıklarda ve belirtilen yöntemlere uygun olarak, yetkili kişilere periyodik kontrollerinin yaptırılması gerekmektedir.

Aynı Yönetmelikle, periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişilerin 25 Nisan 2014 tarihinden itibaren bilgilerini Bakanlığa elektronik ortamda kayıt yaptırma yükümlülüğü getirilmiştir. Dolayısıyla bu tarihten itibaren işverenlerin / işyerlerinin iş ekipmanlarının periyodik kontrollerini, Bakanlığa kayıtlı olan kişilere yaptırmaları ve periyodik kontrol raporuna da kontrolü yapan kişinin Bakanlıktan aldığı kayıt numarasını yazması gerekiyordu.

Ancak İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü bir duyuru yayımlayarak, bu güne kadar olduğu gibi periyodik iş ekipmanlarında periyodik kontrol yapacaklarda kayıt zorunluluğu aranmayacağını, erteleme süresince periyodik kontrol raporlarında da kayıt numarasına yer verilmesine gerek olmadığını açıkladı.

Genel Müdürlüğün konuya ilişkin duyurusuna internet sayfasından (http://www.cgm.gov.tr/) ulaşabilirsiniz.

Yorum yaz

E posta adresiniz yorumda görünmeyecek. Hakaret ve küfür içeren yorumlar yayımlanmayacaktır. YORUMLAR ONAYA TABİ OLUP, ONAYLANDIKTAN SONRA SAYFADA GÖRÜNECEKTİR. Sorularınız en geç iki-üç gün içinde cevaplanacaktır. Lütfen ihbar ve şikayetlerinizi http://www.alo170.gov.tr/yeni_bildirim/ sayfasından iletin. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir. *

*