Anasayfa / Soru - Cevap / İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına Kaç Kez Girilebilir ?

İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına Kaç Kez Girilebilir ?

Sponsorlu Bağlantılar

• Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu’nda müfettiş olarak görev yapmış olanlar veya yapanlar hariç, iş güvenliği uzmanlığı sınavına girebilmesi için eğitim programına katılma şartı olmayanlar, bu haklarını en fazla iki defada kullanabilirler.  Bu kişilerin sınavlarda iki defa başarısız olması durumunda, tekrar sınava girebilmeleri için ilgili iş güvenliği uzmanlığı eğitim programını tamamlamaları gerekir.

• İş güvenliği uzmanlığı sınavına girebilmeleri için eğitim programına katılma şartı olanlar, en son katıldıkları eğitimin tarihinden itibaren üç yıl içinde açılan sınavlara girebilirler. Bu sınavlarda başarılı olamayan veya eğitimin tarihinden itibaren üç yıl içinde sınava katılmayan adaylar yeniden eğitim programına katılmadan sınava giremezler.

İş güvenliği uzmanı olma şartları, eğitim ve sınav, sertifika ve belge süreci ve diğer konularla ilgili ayrıntılı bilgi ve açıklamalar, Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir – Nasıl Belge Alınır? başlıklı yazıda yer almaktadır.