Anasayfa / Soru - Cevap / İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavında Ne Tür Sorular Çıkar ?

İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavında Ne Tür Sorular Çıkar ?

Sponsorlu Bağlantılar

Yönetmelikte iş güvenliği uzmanlığı, işyeri hekimliği ve diğer sağlık personeli sınavlarının İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından yapılacağı veya yaptırılacağı belirtilmiştir. Genel Müdürlük’te bu sınavları daha önceleri Milli Eğitim Bakanlığı’na yaptırıyordu. Ancak 2014 yılında bu konuda uygulama değişikliğine gitti ve sınavları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’ne (OSYM) yaptırmaya başladı.

Sınavda genelde 5 alanda 50 soru sorulmaktadır. Sınav soruları sınavın türüne göre değişmektedir.

İşyeri Hekimliği Sınav Soruları: Sınav sorularının yüzde 5’i Hukuk (temel hukuk – iş hukuku), yüzde 15’i genel iş sağlığı ve güvenliği, yüzde 30’u mevzuat, yüzde 35 i sağlık, yüzde 15’i teknik konulardan oluşmaktadır.

İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Soruları: Sınav sorularının yüzde 5’i Hukuk (temel hukuk – iş hukuku), yüzde 15’i genel iş sağlığı ve güvenliği, yüzde 30’u mevzuat, yüzde 10’u sağlık, yüzde 40’ı teknik konulardan oluşmaktadır.

Diğer Sağlık Personelinin Sınav Konuları: Sınav sorularının yüzde 5’i Hukuk (temel hukuk – iş hukuku), yüzde 30’u genel iş sağlığı ve güvenliği, yüzde 20’si mevzuat, yüzde 35’i sağlık, yüzde 10’u teknik konulardan oluşmaktadır.

Doğrudan sınava katılma hakkı olanlar hariç, sınavlara teorik ve uygulamalı eğitimini tamamlayan adaylar katılabilmektedir.

Sınavlarda 100 puan üzerinden en az 70 puan alan adaylar başarılı sayılmakta, sınav sonuçlarına yapılan itirazlar ise sınavı düzenleyen kurum tarafından sonuçlandırılmaktadır.

Sınavların hangi sıklıkla yapılacağı konusunda belli bir kural söz konusu değildir. Genelde yılda iki kez yapılmaktadır. Sınav sorularını sınavı düzenleyen kurum hazırlar. (isvesosyalguvenlik.com)