Anasayfa / Haber / İş Güvenliğinde İşveren ve Çalışanlara Yeni Yükümlülük

İş Güvenliğinde İşveren ve Çalışanlara Yeni Yükümlülük

Sponsorlu Bağlantılar

25 Mayıs 2015 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Meslekî Yeterlilik Kurumu Meslekî Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ ile tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup tebliğ eki listede yer alan mesleklerde çalışanlar için Meslekî Yeterlilik Kurumundan Meslekî Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu getiriliyor.

Dolayısıyla söz konusu Meslekî Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler Tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra çalıştırılamayacaklar. 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre ustalık belgesi almış olanlar ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı meslekî ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin meslekî ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar içinse Meslekî Yeterlilik Belgesi alma şartı aranmayacak.

Bu konudaki denetimler, iş müfettişlerince yapılacak. Bu yükümlülüğe uymayan işveren veya işveren vekillerine Çalışma ve İş Kurumu il müdürlükleri tarafından her bir çalışan için 500 TL idari para cezası uygulanacak.(isvesosyalguvenlik.com)

Söz konusu Tebliğ metnine ve Meslekî Yeterlilik Belgesi alınması zorunlu meslekler listesine BURADAN ulaşabilirsiniz.