Anasayfa / Bilgi / İş Kazası Geçirdiği Gün İçin İşçi Adına Ücret Tahakkuku Gerekir

İş Kazası Geçirdiği Gün İçin İşçi Adına Ücret Tahakkuku Gerekir

Sponsorlu Bağlantılar

Birçok işyeri kaza geçirdiği gün için işçi adına ücret tahakkuku yapmamakta, ücret bordrosunda o gün için ücret göstermemekte, aynı şekilde kaza günü için işçi adına SGK’ya kazanç bildirmemektedir.

Bu durum daha çok kaza geçirdiği gün hayatını kaybeden, hastaneye yatan veya istirahat alan işçiler için söz konusu olmaktadır.

Ancak bu hatalı bir uygulama olup, Sosyal Güvenlik Kurumu müfettişleri iş kazası nedeniyle işyeri kayıtlarını incelediklerinde böyle bir durumla karşılaşmaları halinde bunu eksik bildirim olarak kabul etmektedirler. Bunun sonucunda da işverenden bir günlük kazanç için ek aylık prim ve hizmet belgesi istenmekte, o bir günlük kazanca ait sigorta primi gecikme zammı ve cezası ile birlikte tahsil edilmekte; ayrıca işverene, ücret bordrosu ve yevmiye defteri geçersizliği ile aylık prim ve hizmet belgesinin geç verilmesi nedeniyle idari para cezası uygulanmaktadır.

Daha da önemlisi bu durum işverenin asgari ücret desteğinden bir yıl süreyle yararlanamamasına yol açabilmektedir.

Bu uygulamanın sebebini ve gerekçesini İşe Girdiği Gün Kaza Geçiren İşçi Adına SGK’ya Bildirim Yapmak Gerekir mi? başlıklı yazımızda belirtmiştik. Aynı durum, yani söz konusu yazıdaki gerekçe öteden beri işyerinde çalışan işçinin iş kazası geçirmesi halinde de geçerlidir. (isvesosyalguvenlik.com)