Anasayfa / Haber / İş Kazası Haberlerini Çok Seven Medya İş Güvenliğine Karşı Duyarsız

İş Kazası Haberlerini Çok Seven Medya İş Güvenliğine Karşı Duyarsız

Sponsorlu Bağlantılar

Ajans Press’in medyada yer alan haberler konusunda yaptığı bir taramaya göre meydana gelen iş kazaları medyada sık sık haber olarak yer alıyor, ancak iş güvenliği konusunda ise medyada daha az haber yer alıyor.

Ülkemiz de maalesef trafik kazaları gibi iş kazaları da çok yoğun yaşanıyor. 6331 sayılı Kanunla birlikte iş sağlığı ve güvenliği konusunun ayrı bir kanunla düzenlenmesinin, yeni kurallar ve uygulamalar getirilmesinin sebebi de bu. Yeni kanunla birlikte iş kazaları ne kadar azaldı, bu konuda henüz yapılmış bir tespit yok.

Ancak iş kazalarının tamamen önlenmesi mümkün olmasa da en azından asgari düzeye indirilmesinin yolu da iş güvenliği konusundaki bilinç ve duyarlılığın, farkındalığın artırılmasından geçiyor. Dolayısıyla bu konuda medyaya da önemli sorumluluklar düşüyor.

Buna karşılık Ajans Press’in yaptığı bir araştırmaya göre, medya iş kazaları ile ilgili haberlere sık sık yer verdiği halde, iş güvenliği konusundaki haberlere aynı oranda yer vermiyor. Ajans Press’in yazılı basında ulusal ve yerel yayınları tarayarak yaptığı inceleme sonucunda yayımladığı medya raporuna göre; iş kazalarını konu alan 7 bin 697 haber yapıldığı halde aynı dönemde iş güvenliği konulu sadece 435 haber yapılmış. Yıl boyunca yapılan haberlere göre, ölüme yol açan kazaları en çok inşaat sektöründe meydana gelmiş.

Yine aynı raporda belirtilen İş Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) verilerine göre; Ekim ayında en az 165 işçi, 2016’nın ilk on ayında ise en az 1596 işçi iş kazalarında hayatını kaybetmiş ve bu rakamlarla Türkiye ölümlü iş kazalarında Avrupa’da birinci, dünyada üçüncü olmuş. (isvesosyalguvenlik.com)