Anasayfa / Bilgi / İş Kazasında İşçinin Kusurlu Olması İşverenin Sorumluluğunu Etkiler mi ?

İş Kazasında İşçinin Kusurlu Olması İşverenin Sorumluluğunu Etkiler mi ?

Sponsorlu Bağlantılar

İş kazalarında işverenin sorumluluğu kusurlu ve kusursuz sorumluluk olarak ikiye ayrılmaktadır.

Eğer kaza geçiren işçi sigortasızsa ve sigortalı işe giriş bildirgesini verme süresi de geçmişse (bazı istisnai halle hariç işe giriş bildirgesinin en geç bir gün önceden verilmesi gerekir Bkz. Sigortalılığın Başlangıcı – Sona Ermesi – Sigortalı İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgeleri ve Diğer Bildirimler) bu durumda kazanın meydana gelmesinde işveren veya bir başkasının kusuru olup olmadığına bakılmaksızın, işveren kazadan dolayı sorumlu olur. Bu kusursuz sorumluluktur. Dolayısıyla bura da işçinin kazada sorumlu olup olmaması işverenin bu sorumluluğunu etkilemez.

Aynı şekilde işveren iş kazasını süresinde bildirmemişse bundan doğan sorumlulukta kusursuz sorumluluktur. Burada da işçinin kazada sorumluluğunun olup olmaması işverenin sorumluluğunu etkilemez.

İş kazalarında işverenin diğer sorumluluğu ise kusura bağlı sorumluluktur. Eğer iş kazasının meydana gelmesinde işverenin iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili mevzuata aykırı etkili olmuşsa işveren kusurundan dolayı sorumlu olur. Bu sorumlulukta kazanın meydana gelmesinde kaza geçiren işçinin ve/veya üçüncü bir kişinin (Bkz. İş Kazası – Meslek Hastalığında Üçüncü Kişi Kimdir ?) sorumluluğu varsa işverene verilecek kusur oranını etkiler. Çünkü iş kazalarında kusur oranı 100 üzerinden belirlenir. Kazanın meydana gelmesinde kaza geçiren işçi ve/veya üçüncü bir kişinin kusuru da varsa bunların kusur oranı 100’den düşülür kalan kusur işverenin kusur oranı olarak belirlenir. Eğer kazanın meydana gelmesinde işçi veya üçüncü bir kişi yüzde 100 kusurlu ise bu durumda işverene kusura dayalı sorumluluk yüklenmez.

İş kazalarında işverenin hangi durumda sorumluluktan kurtulacağı İş Kazalarında İşveren Hangi Durumlarda Sorumluluktan Kurtulabilir ? başlıklı yazıda, işveren uygulanan yaptırımlar İş Kazalarında Sorumluluğu Olan İşveren ve Diğer Kişilere Uygulanan Yaptırım ve Cezalar başlıklı yazıda yer almaktadır. (isvesosyalguvenlik.com)