Anasayfa / Haber / İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansı Başladı

İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansı Başladı

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önce duyurduğumuz VII. Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansı İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde bugün (5 Mayıs 2014) başladı. Konferans 7 Mayıs 2014 günü sona erecek olup, konferans programını Mayıs Ayında Yapılacak İş Güvenliği Konferansının Konu Başlıkları Belli Oldu başlıklı yazımızda belirtmiştik.

Konferansın açılışında bir konuşma yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik; iş kazalarının yüzde 98’inin, meslek hastalıklarının ise yüzde 100’ünün önlenebilme olanağı varken, dünyada her gün yaklaşık 1 milyon iş kazası meydana geldiğini, her 15 saniyede 160 iş kazası yaşandığını ve bu süre içerisinde 1 işçinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Bakan Çelik; Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) verilerine göre, dünyada her yıl iş kazası ve meslek hastalıkları sonucu 2 milyon 300 bin kişinin hayatını kaybettiğini, 1 çalışan dahi hayatını kaybettikten sonra, binlerce milyar dolarlık ihracat yapmanın bir anlamı olmadığını, 1 işçi dahi sakat kalsa, engelli durumuna gelse, binlerce ton üretim yapılsa bir anlamı olmadığını, onun için ülkelerin kalkınmasının insani değerler üzerine inşa edildiği zaman anlamlı ve değerli olacağını kaydetti.

Bakan Çelik, Türkiye’de 2002’den 2012’ye kadar işçi – çalışan sayısındaki artışın yüzde 128, iş yeri sayısındaki artışın ise yüzde 111 düzeyinde olduğunu, bu artışa rağmen 100 bin işçide ölüm oranının 17’den 6’ya gerilediğini ifade etti.