Anasayfa / Haber / İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama ve Araştırma Merkezleri Artıyor

İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama ve Araştırma Merkezleri Artıyor

Sponsorlu Bağlantılar

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunuyla birlikte başlayan yeni süreçte, iş sağlığı ve güvenliği konusu sadece çalışma hayatında değil, hayatın başka bazı alanlarında önem kazanmaya başladı. Bunlardan biri de üniversiteler. Zaten iş ve sosyal güvenlik hukuku uzun süreden beri üniversitelerde ders olarak okutulduğu gibi bazı üniversitelerde bu konuyla ilgili ayrı bölümler bile kuruldu, ayrı yüksek lisans eğitimleri dahi veriliyor. Bunlardan bazılarına daha önce değinmiştik Yeni Yüzyıl Üniversitesine Bağlı İş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi Kuruldu, İş Sağlığı ve Güvenliği – Meslek Hastalıkları Uygulama ve Araştırma Merkezi Kuruldu, Gazi Üniversitesine Bağlı İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi Kuruldu başlıklı haberler).

Son olarak, 1 Haziran 2014 tarihli Resmî Gazete’de Selçuk Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği, Meslek Hastalıkları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği yayımlandı.

Yönetmelik uyarınca, Konya Selçuk Üniversitesi’ne bağlı olarak İş Sağlığı ve Güvenliği – Meslek Hastalıkları Uygulama ve Araştırma Merkezi kurulacak.

Kurulacak merkezin amacı; ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlar ile Üniversitenin ilgili birimlerinin işbirliği içinde yurt içinde ve yurt dışında iş sağlığı ve güvenliği, meslek hastalıkları, sosyal güvenlik ile ilgili her alanda eğitim, bilimsel araştırma, uygulama, saha çalışmaları ve halk sağlığı çalışmaları yapmak ve danışmanlık hizmeti vermek olacak.