Anasayfa / Dosyalar / Genel İş Mevzuatı Dosyalar / İş Teftiş Kurulu Grup Başkanlıkları ve Bağlı İller

İş Teftiş Kurulu Grup Başkanlıkları ve Bağlı İller

Sponsorlu Bağlantılar

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI TEFTİŞ KURULU BAŞKANLIĞI GRUP BAŞKANLIKLARI ve BAĞLI İLLER
İŞ TEFTİŞ KURULU BAŞKANLIĞI

Telefon: (312) 296 62 31

Faks: (312) 212 29 61

Adres: İsmet İnönü Bulvarı No: 42 Emek-ANKARA

e-posta: isteftis@csgb.gov.tr

GRUP BAŞKANLIKLARIGRUP BAŞKANLIKLARINA BAĞLI İLLER
Ankara Grup Başkanlığı

Telefon: (312) 212 30 05

Faks: (312) 212 38 32

Adres: İsmet İnönü Bulvarı No: 42 Emek-ANKARA

e-posta: itkankara@csgb.gov.tr

Ankara, Ağrı, Aksaray, Amasya, Antalya, Ardahan, Artvin, Bartın, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Bolu, Çankırı, Çorum, Düzce, Eskişehir, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Muş, Nevşehir, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Zonguldak,
Adana Grup Başkanlığı

Telefon: (322) 352 03 36

Faks: (322) 352 64 92

Adres: Huzur Evleri Mah. Turgut Özal Blv. No 214 Yükseller Plaza Kat: 1 Çukurova-ADANA

e-posta: itkadana@csgb.gov.tr

Adana, Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Mardin, Mersin, Niğde, Osmaniye, Şanlıurfa,
Bursa Grup Başkanlığı

Telefon: (224) 223 81 10 – 223 81 11 – 223 81 12

Faks: (224) 223 81 13

Adres: Aktar Hüsam Mahallesi Fevzi Çakmak Caddesi No: 45 Osmangazi-BURSA

e-posta: itkbursa@csgb.gov.tr

Bursa, Çanakkale, Balıkesir, Bilecik, Kütahya, Yalova
İstanbul Grup Başkanlığı

Telefon: (216) 418 22 45 – 418 22 17 – 418 22 07

Faks: (216) 418 22 38

Adres: Eğitim Mahallesi Adım Sokak No: 24 Hasanpaşa Kadıköy-İSTANBUL

e-posta: itkistanbul@csgb.gov.tr

 

İstanbul, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ
İzmir Grup Başkanlığı

Telefon: (232) 489 76 16 – 489 38 81 – 489 14 41

Faks: (232) 489 97 70

Adres: SSK Rant Tesisleri B1-B2 Blokları Konak-İZMİR

e-posta: itkizmir@csgb.gov.tr

İzmir, Afyon, Aydın, Burdur, Denizli, Isparta, Manisa, Muğla, Uşak

30 comments

 1. (hilmi) ALO 170’e şikayet edebilirsiniz, ancak çalışmanızı belgeleyemezseniz, işten de ayrıldığınız için bir sonuç çıkmaz.

 2. 15 gündür bir şirkette çalişıyorum ssk mı yapmamışlar şimdi de çıkış verdiler
  nereye şikayet ederim lütfen acil bilgi,mailime atarsanız sevinirim

 3. (mehmet) Bu konudaki şikayetinizi işyerinin bulunduğu yerdeki İŞKUR müdürlüğüne yapın. 6552 sayılı Torba Yasa ile uygulama değişti, artık kıdem tazminatı almayı hak edecek şekilde işten ayrılan taşeron işçilerin kıdem tazminatlarını Devlet yani ilgili kamu kurumu ödüyor.
  Son Düzenlemelere Göre Taşeron İşçilerinin Kıdem Tazminatı Alma Şartları

 4. (Osman) Doğrudan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığına yazılı dilekçe gönderin, bahsettiğiniz hususları dilekçenizde belirtin, tekrar inceleme yapılır herhalde. (Adres: İsmet İnönü Bulvarı No: 42 Emek-ANKARA)

 5. ben 1997 yılından 2015 yılına kadar ptt de taşeron olarak çalıştım hak ettiğim kıdem tazminatımı alamadım.sn.davutoğlu taşeron işçinin tazminatını işveren firma öder maddesinden yola çıkarak ptt den talep ettiğim tazminatı ödemediler.taşeron firma öder diye cevap veriyorlar.ihaleyi 2 veya3 aylık yaptıkları için bizi mağdur ediyorlar.mahkemeye gitmeden gerekli çalışmaların yapılıp tazminatımın tarafıma ödenmesini arz ederim.

 6. Merhabalar çalıştıgım iş yerine yapılan şikayet sonucu müfeddişler geldi.Ama patronun baskıları yüzünden müfeddişlerin sorusuna doğru cevap veremedik bizim sıkıntımız şunlar ben 2013 yılından beri yıllık izin kullanamadım müfeddisler belgeleri isteyince 2016 yılınınkini imza attırdılar. Mesai saatlerine imza attırdılar kışın 12 saat yazın 15 saat calışıyiruz maaşlar normalde bankaya 1470 tl yatıyor biz 1100 alıp üstünü veriyoruz.sizden ricam alo 170 i arasak tekrar müfeddişler gelirmi yoksa dilekçemi daha etkili olur dilekçe olursa nereye yazmamız gerekiyor şimdiden teşekkür ederim

 7. (Pınar) Bu durumda yapacağınız, yukarıdaki listeden işyerinin bulunduğu ilin bağlı olduğu İş Teftiş Grup Başkanlığına yazılı şikayet dilekçesi göndermek. Normalde mevzuata göre dilekçe de dilekçeyi yazan kişinin isim, imza ve adresi yer alması gerekir. Ancak şikayet edenin bilinmesini istemiyorsanız, dilekçenin sonunda bunu belirtebilirsiniz. Dilekçede yer alan ihbar ve iddialar ayrıntılı olarak yazılır ve inandırıcı bulunursa isim ve imza olmasa da dilekçe işleme alınır.

 8. Merhaba,
  Benim acilen danışmak istediğim bir husus var. Tabiki gerekli yerlere başvuracağım ama bir ön bilgi edinmek ve bu bilgi üzerinden gerekli mercileri meşgul etmek istiyorum. Kardeşim uzun süredir bir mağazada çalışıyor çoğunlukla yoğunluk zamanları mecburi sabahlamalar yaptırılıyor buna rağmen de iş yerinde gelmesi gereken mevkiyi hakettiği halde oranın müdürü kendi vasıfsız akrabasını yerleştiriyor emek verenlerin hakkını gasp ediyorlar. Üstelik en ağırı da kardeşime ve orada çalışan gencecik çocuklara mobing uyguluyorlar sürekli psikolojik baskı altında çalışanların üstünden geçiniyorlar kendileri daha erken çıksın çok çalışıp yorulmasınlar diye alttakileri ezme eğiliminde ve eylemindeler. Sürekli personel değişiyor ve çok huzursuz bir ortama sahip. Mümkünse nasıl bir yol izlemem gerektiğini bana söyleyebilir misiniz? Kardeşim ve arkadaşları yine de işlerinden olmamak için şikayet etmeye ve işyerine uyarı da bulunmaya cesaret edemiyorlar işten çıkarılmasınlar diye. Ben çok fazla taktım bu haksızlığa sonuna kadar gitmek istiyorum orası ve diğer şikayet edilen yerlerin denetlenmesini arz ediyorum. Çok haksızlık var lütfen yardım çok rica ediyorum çoğu insan zor durumdalar.

 9. (Semra) Yukarıda belirtilen İş Teftiş Kurulu ilgili Grup Başkanlığına şikayet dilekçesi verin.

 10. Selam ben çalıştığım is yerinde 8 seneyi bitirdim hala da devam ediyorum benim de diğer arkadslar gibi mesai saatim 08 00 ve 18 00 ama beni çıkış 17 00 diye gösteriyor ve ayrıca haftalik izin yarım gün yıllık izin yok kendi istedikleri gibi kışın hem sigortadan hemde maastan kesip izne gonderiyorlar ve bizede imzalatiyorlar kendi isteğimle diye ben hakkımı aramak istesem haklı bulunur muyum imzalar var ama psikolojik baskı ve yildirmada var aynı zamanda yardimci olsanız devinirim

 11. 1.5 yıl düzce gölyaka keçiağılı köyünde nibay tekstil’de çalışmaktayım maaşlarımız aksama oluyor 12. Ve 1. Ve 2.ayın maaşlarını alamadık 10.03.2017 tarihinde maaşlarımız daha yatmadı el atmanızı istiyorum

 12. (Nazlı) http://www.alo170.gov.tr/yeni_bildirim linkinden ulaşacağınız sayfadaki formu doldurarak veya AL0 170’i arayarak şikayette bulunabilirsiniz.

 13. Taksim de dış ticaret şirketinde çalışma izni olmayan kişiler çalıştırılıp, çalışanlara verilen maaşların hem banka hem elden verilmesi bankada düşük gösterilmesi, ŞİRKET, şirket sahibinin adına olmayıp çalışanının üstünden yürütülmesi, işletme belgesi olup olmadığı bilinmiyor. Kanunen uyulması gerektigi kurallara göre yürütülüp yürütülmediği hakkında şikayette bulunmak istiyorum. Denetim istiyorum nereye başvurabilirim?

 14. (ERCAN) Sahtekarlık yapıyorlar. Eğer gerektiğinde çıkışınızın 16 olarak kayda geçtiğini ispatlayabilirseniz saat 16’da çıkış yapmanız nedeniyle tabii ki sizi işten çıkaramazlar. Ancak bunun yerine yine 18’de çıkıp, haftada 45 saati aşan çalışmalarınız için fazla mesai ücreti talep etmeniz daha mantıklı olur.

 15. Sabah 8:00 aksam 18:00 olarak çalısmaktayım.(cumartesi dahil)Fakat giriş çıkış dosyasına çıkışımı 16:00 olarak imzalatıyorlar.Yani 2 saat fazla çalısıyorum.Saat 16:00 iş yerinden çıkış yapsam (mesai talebinde bulunmadıklarında) Tutanakla beni işten çıkarabilirler mi.

 16. (mustafa) Maalesef böyle işverenler söz konusu olunca ve çalışanlar da iddia ettikleri çalışmayı kanıtlayamayınca Devlet de fazla bir şey yapamıyor. Şu an sizin için acil olan çocuğunuzun sağlığı. Eğer sigortalı bir işte çalışmıyorsanız bir an önce bulunduğunuz yerdeki Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gelir testi için başvurun. Durumunuzun aciliyetini de söyleyin. Gelir testi sonucuna göre eğer aile içerisinde kişi başına düşen aylık gelir asgari ücretin üçte birinden az çıkarsa, ücretsiz (herhangi bir prim ödemeden) GSS’den yararlanma hakkı elde edersiniz. Aylık geliriniz üçte birden fazla çıkarsa da çıkacak gelir durumuna göre bir miktar prim ödeyerek GSS’den yararlanabilirsiniz. Geriye dönük çalışmalarınız ve kıdem tazminatı konusuna gelince, aslında eskisi gibi değil, PTT’den alınacak bir şifre ile e-Devlet’ten sigortanın başlayıp başlamadığı, devam edip etmediği kolayca öğrenilebiliyor. Siz bu konuda ihmalkar davranmışsınız. Bu aşamadan sonra şikayetten bir sonuç alamazsınız. Tek yol İş Mahkemesinde dava açmak. Ancak bunun için de en az iki şahidiniz olmalı. Dava açacak maddi durumunuz yoksa Adli Yardım’dan yararlanabilirsiniz.
  Adli Yardımla Ücretsiz Dava Açma ve Avukat Tutma

 17. ben bir şirkette 23,09,2013 de işe depocu olarak baslatım adamlar benimsigortamı 2015 4 ayındabaslattı ve benim haberim olmadan 14,07,2016 da cıkısımı vermiş ve benim bundan haberim yoktu bense12,10,2016 da işten cıktım ayrıldıgımda kıdem tazmınatımı istedim işveren beni tehdit etti ve agza alınmayacak kufurler etti yani kısacası hakkımı alamıyorum burdaki sigorta mudurlugune gittim onlarda bişey yapamadı en az iki tane şahit istediler veya orda calıştıgına dair evrak istedi adam şahitleride arayarak tehdit etmiş ne yapmam lazım 1,5 yasında bir cocugum hasta kanında yuksek derecede iltihap var ve tedavisini yapmazsam kotu olacak ben hakkımı istiyorum neden devlet işcilere sahip cıkmıyor yardım edin lütfen

 18. (Bedri) Gerçek ücret yerine düşük ücretten gösterilenler için şikayette bulunulacak yer işyerinin bağlı olduğu SGK müdürlüğüdür. Oraya şikayette bulunabilirsiniz.

 19. Birimleri düşük gösterip,elden para veren şirketi nereye şikayet edebilirim?

 20. (Mehmet) İş Kanunun 69 uncu maddesine göre; Çalışma hayatında en geç saat 20.00’de başlayarak en erken saat 06.00’ya kadar geçen süre gece sayılmaktadır. İşçilerin gece çalışmaları yedibuçuk saati geçemez, fazla mesai yaptırılamaz. Ancak, turizm, özel güvenlik ve sağlık hizmeti yürütülen işlerde işçinin yazılı onayının alınması şartıyla yedi buçuk saatin üzerinde gece çalışması yaptırılabilir.

 21. Sosyal calisma bakanlığın kapsayan kanunlarda bir işçi aksam sekizden sabah sekize kadar çalışamaz mi

 22. Kambiyo senedi şekil şartına tabidir. Belirttiğiniz belge bu şartları taşımamaktadır. Dolayısıyla bu belgeye dayanarak icra takibi yapılamayabilir. Ancak İş Mahkemesinde dava açmanız halinde alacaklarınıza delil olarak kullanabilirsiniz. Yine de bulunduğunuz yerdeki herhangi bir İcra Müdürlüğüne başvurun.

 23. Temmuz 2016 da ayrilmis oldugum isyerinden alacak bakiyeme ait (maas yillik izin tazminat) isveren A4 kagidina bakiye toplamini ve vadelerini o gune ait tarihini yazmis olduğu isim ve imzasi bulunmaktadır bu evragi kambiyo senedi olarak kullanarak bakiyeyi icra yoluile alabilir miyim?

 24. Mahkeme ödenmesine karar verdiyse ve işveren ödemediyse doğrudan icra yoluna başvurup tazminatlarınızı alabilirsiniz.

 25. Gebze Kocaeli de işletmesine devam etmekte olan betasan bant. A. Ş şirketinden 30 kişilik bir çalışan grup olarak mahkeme sonucu hak ettiğimiz tazminatları hala alamadık ve şirket sahipleri bu paraları ödememek ısrarlı. Neden işçinin hakkı çalışma Bakanlığı tarafından güvence altına alınmıyor. Bana etkili bir sonuç elde edebileceğim şikayet mercisi neresidir acaba.

 26. Dayanılmıycak şeylere maruz kalıyoruz.gişeciyiz tjk gişecilerinin korunması gerek yalvarırım yardım edin.

 27. Eğer işveren sağlık sebepleriyle işten ayrıldı gösterseydi, diğer şartlarınız tutuyorsa işsizlik maaşı alabilirdiniz. İşverenler görüşün SGK’ya verdiği işten ayrılış bildirgesinde düzeltme yapsın. Kabul etmezse ALO 170’e şikayette bulunun. Ancak bunun için öncelikle işsizlik maaşı alabilmeniz için son 3 yıl içerisinde en az 600 prim gününüz ve son 120 günü sigortalı olarak çalışmış olmanız gerekir.

 28. Ben Zeytursan orhangazi tursuda2013 yindan 2015yilina kadar sezonluk 07/01/2015 yılından 09/07/2016 kadar çalıştım hastalık sebebiyle ayrılmak zorunda kaldım muhasebeye gittim kendisi bir kağıt doldurdu bende imzaladı çıkma sebebim ekzama mantar fabrikanın doktoruna bana terlemiycen stres yok dedi peki ben şunu sormak istiyorum doktor neden hastanın durumunu yetkililere bildiriyor iskura işsizlik parası için.gitigimde bana işveren istifa etmiş diye yazmış ben 07/09/2016 tida işten ayrıldım ne yapabilirim

 29. Yakınınızdaki Kadıköy Evlendirme Dairesi karşısında eski adliye binasında hem İŞKUR hem de İş Müfettişleri var. Oraya şikayette bulunabilirsiniz.

 30. Hasanpaşa mahallesi lavanta sokak …… İstanbul eksi 1 ve 2 ci katlarda mobilya marangoz atölyesi var ve 1 yıldır çalışmaktayız atölye içindeki makinaların ve atölyenin hiç bir güvenlik önlemi yok ve atölye olarak ruhsatıda varmı yokmu bilmiyorum şu atölyenin şehir dışına taşınacağı söz konusu sgk olarak Beykoz gözükmektedir mağduriyetimiz var ne yapmalıyız iyi çalışmalar dileriz

Yorum yaz

E posta adresiniz yorumda görünmeyecek. Hakaret ve küfür içeren yorumlar yayımlanmayacaktır. YORUMLAR ONAYA TABİ OLUP, ONAYLANDIKTAN SONRA SAYFADA GÖRÜNECEKTİR. Sorularınız en geç iki-üç gün içinde cevaplanacaktır. Lütfen ihbar ve şikayetlerinizi http://www.alo170.gov.tr/yeni_bildirim/ sayfasından iletin. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir. *

*