Anasayfa / Bağkur / İşçi Çalıştıran Emekliden SGDP Kesintisi Kalkıyor mu ?

İşçi Çalıştıran Emekliden SGDP Kesintisi Kalkıyor mu ?

Sponsorlu Bağlantılar

Emekli olduktan sonra 4/1-a (SSK) kapsamında çalışmaya başlayanlar ya aylıklarını kestirip normal sigortalı olarak çalışmakta ya da aylığını almaya devam edip sosyal güvenlik destek primine (SGDP) tabi olarak çalışmaktadır. Emekli olduktan sonra 4/1-b (Bağ-Kur) kapsamında çalışanların ise emekli aylıklarından yüzde 15 SGDP kesintisi yapılmaktadır (Bkz. Sosyal Güvenlik Destek Primi Uygulaması).

Ancak bazı kesimler, Bağ-Kur kapsamında çalışan emeklilerden yüzde 15 SGDP kesilmesini eleştirilmekte, kesintinin kaldırılmasını istenmektedir. Son olarak TESK Başkanı böyle bir talepte bulunmuştu (Bkz. Emekliden SGDP Kesintisi Kaldırılmalı başlıklı haber). Buna gerekçe olarak da genelde emeklilerin bir kısmının zaten emekli aylığıyla geçinemediği için çalışmak zorunda kaldığı, bunlardan bir de SGDP kesintisi yapılmasının haksız bir uygulama olduğu ileri sürülmektedir.

Şu an yürütülen bir çalışma eğer hayata geçerse, Meclis’te görüşmeleri devam eden torba yasa tasarısına eklenecek bir madde ile iki veya daha fazla işçi çalıştıranlarla 60 yaşını doldurmuş olan emeklilerden SGDP kesintisi yapılmayacak.