Anasayfa / Emeklilik / İşçi Emeklileri Derneği Emekliler Arasındaki Zam Farkına Tepki Gösterdi

İşçi Emeklileri Derneği Emekliler Arasındaki Zam Farkına Tepki Gösterdi

Sponsorlu Bağlantılar

Bilindiği üzere memur emeklilerine, çalışan memurlara yapılan zamlar aynen yansıtılmaktadır. Bağ-Kur ve SSK emeklilerine gelecek zamlar ise 5510 sayılı Kanunun 55 inci maddesi uyarınca, her yılın Ocak ve Temmuz ödeme tarihlerinden geçerli olmak üzere, bir önceki altı aylık döneme göre Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan en son temel yıllı tüketici fiyatları genel indeksindeki (TÜFE) değişim oranı kadar artırılarak belirlenmekte, yani altı aylık TÜFE oranında zam yapılmaktadır.

Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2014 ve 2015 yıllarını kapsayan 2. Dönem Toplu Sözleşme ile memurlara ve memur emeklilerine seyyanen brüt 175 TL zam yapılması kararlaştırıldı (Kamu Görevlileriyle İlgili Toplu Sözleşme Kararları Yayımlandı başlıklı haber).

Dolayısıyla memur emeklilerine 2014 Ocak ayında 148,00 TL civarında zam yapılırken, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ise % 3,27 oranında zam yapılmasına, Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği (Tümemekder) “Emeklilerin bir kesimine 148,00TL (%13,5), bir kesimine 30,00 TL 35,00 TL (%3,27) verilmesini uygun ve adaletli görenlere söyleyecek söz bulamıyoruz.” diyerek tepki gösterdi.