Anasayfa / Haber / İşçi ile İşveren Arasındaki Haklar ve Sorumluluklar Hutbede Ele Alındı

İşçi ile İşveren Arasındaki Haklar ve Sorumluluklar Hutbede Ele Alındı

Sponsorlu Bağlantılar

İstanbul Müftülüğü Hutbe Komisyonu tarafından hazırlanan, İslam’a göre işçi ile işveren arasındaki hak ve sorumlulukların ele alındığı, konulu Hutbe bugün (6 Aralık 2013) Cuma Namazında İstanbul gelindeki camilerde okundu.

Söz konusu hutbede hem işverenlerin işçilerine / çalışanlarına karşı görev ve sorumlulukları hem de işçilerin / çalışanların işverenlerine karşı görev ve sorumlulukları, her iki tarafın karşılıklı hak ve ödevleri dile getirildi.

Söz konusu hutbede metninden aşağıda kısa bir bölüm yer almaktadır.

 —–

Değerli müminler!

Toplum içinde yaşamanın insana yüklediği bazı hak ve sorumluklar vardır. Haklara saygı göstermek her insanın asli görevidir. Haklar içinde önemli bir yeri olan emeğe saygı da İslam’ın üzerinde önemle durduğu hususlardandır. Yüce Allah, emeği bir hak olarak kabul etmiş, emeğin hem maddi hem de manevi karşılığının olduğunu birçok ayette beyan etmiştir. Yüce Rabbimiz Kuran-ı Kerim’de: “İnsan için ancak çalıştığı vardır. Şüphesiz onun çalışması ileride görülecektir”1 buyuruyor. Bu ayetlerle, Mevla’mız gerek dünyada, gerekse ahirette bedeni ve fikri hiçbir emeğin karşılıksız kalmayacağını vurgulamaktadır. Bir kutsi hadiste ise, Allah Teâlâ kıyamet gününde kendisine verdiği sözü tutmayanın, çalıştırdığı işçiye emeğinin karşılığını vermeyenin hasmı2 olacağını ifade etmektedir.

Hutbe metninin tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.istanbulmuftulugu.gov.tr/hutbeler/2013/aralik/calisma_hayati_06.12.2013.pdf

1 Necm, 53 /39, 40

2 Buhari, “icare” 10