Anasayfa / Bilgi / İşçi Ücretlerinin Zamlı Ödenmesini Gerektiren Durumlar

İşçi Ücretlerinin Zamlı Ödenmesini Gerektiren Durumlar

Sponsorlu Bağlantılar

İşçilere ödenecek ücretler, işçi ile işveren arasında yazılı iş sözleşmesi varsa o sözleşmeye göre, iş yeri toplu iş sözleşmesi kapsamındaysa toplu iş sözleşmesine göre ödenir. Eğer bunlar yoksa işçiye ücreti işveren ile işçi arasında yapılan anlaşmaya göre ödenir.

Ücrete yapılacak zamlar konusunda da aynı hususlar geçerlidir. (Bkz. İşverenin Ücrete Zam Yapma Zorunluluğu Var mıdır ?)

Bunlar dışında da bazı çalışmalarda işçiye ücretinin zamlı ödenmesi gerekir. Bunlar aşağıda belirtilmiştir.

– Haftalık 45 saatlik normal çalışma süresini aşan çalışmalar fazla mesai sayılır ve işçinin yaptığı fazla mesai için saat başına normal ücretinin yüzde 50 fazlası (birbuçuk katı) ücret ödenmesi gerekir.

– Eğer sözleşme ile işçinin haftalık çalışma süresi 45 saatin altında belirlenmişse, belirlenen çalışma süresini aşan ve 45 saate kadar olan çalışmanın her bir saati için normal ücretin yüzde 25 fazlası ödeme yapılması gerekir.

– Hafta tatilinde işçi tatil yapmayarak işyerinde çalışmışsa, o gün için kendisine ücreti iki kat (yani iki günlük ücret) ödenir.

– Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işçi tatil yapmamış ve işyerinde çalışmışsa, çalıştığı tatil günleri için kendisine ücretinin iki kat olarak yani her bir günlük çalışma için iki günlük ücret tutarında ödeme yapılması gerekir. Ulusal bayram ve genel tatil günlerinin hangi günler olduğu Ulusal Bayram ve Genel Tatil Günleri İşçiler İçin de Tatil Sayılır mı ? başlıklı yazıda belirtilmiştir. (isvesosyalguvenlik.com)