Anasayfa / Haber / İŞKUR ve TOBB İstihdam ve Mesleki Eğitim Seferberliği Başlattı

İŞKUR ve TOBB İstihdam ve Mesleki Eğitim Seferberliği Başlattı

Sponsorlu Bağlantılar

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ile TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun da katılımıyla Mesleki Eğitim ve İstihdam Seferberliği Protokolünü imzaladılar.

Protokolün imzalanmasıyla Ülke genelinde istihdam ve mesleki eğitim konularında seferberlik başlatıldı.

Protokol çerçevesinde; TOBB, iş dünyasının tüm eleman ihtiyacını, çalışanların mesleki eğitimini, mesleki yeterlilik belgesi taleplerini ve stajyer ihtiyacını toplayacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile İŞKUR da iş dünyasının tüm bu taleplerini işgücü piyasasından temin edecek ve eğitim ihtiyaçlarını karşılayacak.

Uygulamanın Kapsamı

Ayrıca protokolün uygulanması sayesinde;

– İş arayanlar daha kolay iş bulacak, eleman arayan işverenler de ihtiyaç duydukları nitelikli işgücünü daha kolay temin edebilecek. Bunun için işverenlerin eleman ihtiyaçları TOBB tarafından tespit edilecek, İŞKUR sisteminde kayıtlı iş arayanlarla karşılaştırma yapılacak.

– İşsiz olanların nitelik ve tecrübe eksikliklerini gidermek üzere mesleki eğitim verilecek, işbaşı programları uygulanacak. Böylece meslek sahibi olmaları sağlanacak.

– Mesleki yeterlilik belgesi olmayanlar için kurslar düzenlenecek ve kolayca yeterlilik belgesi almaları sağlanacak.

– İşverenlere yönelik etkili işveren danışmanlık hizmetleri verilecek. Aynı şekilde iş arayanlara yönelik de bireysel veya toplu meslek danışmanlığı hizmeti verilecek.

– İşverenler stajyer eleman ihtiyaçlarını kolayca karşılayabilmeleri için liseler, meslek yüksekokulları ve üniversitelerle işbirliği yapılacak.

– TOBB’a bağlı oda ve borsalar nezdinde İŞKUR Hizmet Noktaları kurulacak ve buralarda İş ve Meslek Danışmanları görevlendirilecek.

Kim – Nereye Başvuracak ?

– Uygulama kapsamında işverenler istihdam (eleman) ve eğitim taleplerini üye oldukları oda ve borsalara bildirecek, oda ve borsalar da kendilerine gelen talepleri İŞKUR il müdürlüklerine iletecek. İş arayanlar, mesleki eğitim veya mesleki yeterlilik belgesi almak isteyenler ise İŞKUR il müdürlüklerine başvuracak.

İşveren ve İşsizlere Sağlanacak Teşvik ve Destekler

– Ayrıca program çerçevesinde hem işverenler hem de çalışanlar bazı destek ve taleplerden yararlanacaklar. Mesleki eğitim kursları ve işbaşı eğitim programlarına katılanlara İŞKUR ücret ödeyecek, mesleki yeterlilik belgesi sınavında başarılı olanların belge masraflarının tamamını ve sınav ücretinin brüt asgari ücretin yarısı kadarını İŞKUR ödeyecek.

Mesleki eğitim almış birini işe alan işverenin sigorta primi işveren hissesi 54 ay süre ile İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacak. İşbaşı eğitim programından yararlanan işverene herhangi bir maliyete katlanmadan çalışan sayısının % 30’u kadar katılımcıyı talep etme hakkı verilecek. İşbaşı eğitim programlarından 18-29 yaş arasındaki katılımcıyı işe alan işverenin bu katılımcılarla ilgili sigorta primleri 30-42 ay süre ile İŞKUR tarafından ödenecek. (isvesosyalguvenlik.com)