Anasayfa / Haber / İşkur’dan İşsizlere İşbaşında Destek

İşkur’dan İşsizlere İşbaşında Destek

Sponsorlu Bağlantılar

İş-Kur Genel Müdürü Dr. Nusret Yazıcı, tecrübe eksikliği nedeniyle iş bulamayan tüm genç işsizleri İŞKUR’a davet etti.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürü Dr. Nusret Yazıcı yaptığı açıklamada;

İŞKUR’un hayata geçirdiği en önemli uygulamalardan biri olan işbaşı eğitim programlarının iş deneyimi olmayan genç işsizlere önemli fırsatlar sunduğunu, işsizliğin önündeki en büyük engellerden birinin tecrübe eksikliği olduğunu, işbaşı eğitim programı ile işsizlerin İŞKUR’a kayıtlı işyerlerinde daha önce edindikleri teorik bilgilerini pekiştirmelerinin ve mesleki deneyim kazanmalarının sağlandığını, başta gençler olmak üzere tüm işsizleri İŞKUR’a beklediklerini belirtti.

Öte yandan 2013 yılında şu ana kadar 45 bin işsiz bu programdan faydalanmış olup, bu sayının 150 bine çıkarılması hedefleniyor.

İşsizler işbaşı eğitimi almak istediği işyerlerini İŞKUR’un yanı sıra kendileri de seçebilecek. En az iki çalışanı bulunan işyerlerinin programlardan yararlanmasının mümkün olacak. Mevzuatta yapılan değişiklik sayesinde artık öğrenciler de mezuniyet öncesi işbaşı eğitim programlarından yararlanabilecek.

Ayrıca kursiyer masraflarını da İŞKUR karşılayacak.

Programın uygulanabileceği işyerleri ve mesleklere gelince; en az 2 ile 10 sigortalı çalışanı bulunan işyerleri 1, 11 ve üzerinde sigortalı çalışanı bulunan işyerleri ise mevcut sigortalı çalışan sayısının 10’da biri kadar kişi için işbaşı eğitimi düzenleyebilecek. İşbaşı eğitim programları herhangi bir vasıf gerektirmeyen alanlar hariç (beden işçisi, temizlik görevlisi, taşıma işçisi, çaycı gibi) her meslekte ve alanda uygulanabilecek.