Anasayfa / Haber / İŞKUR’dan İşsizlere ve Öğrencilere Para Kazandıran İş Deneyimi İmkanı

İŞKUR’dan İşsizlere ve Öğrencilere Para Kazandıran İş Deneyimi İmkanı

Sponsorlu Bağlantılar

Türkiye İş Kurumu, üniversite öğrencilerine ve işsizlere; bulundukları illerde iş başı eğitim programına katılarak iş deneyimi kazanma ve bu iş deneyimi karşılığında aylık bin (1.000) TL gelir elde etme imkanı sunuyor.

Uygulama en az 2 sigortalı çalışanı bulunan işyerlerinde uygulanıyor. Uygulamadan 15 yaşını tamamlamış işsizler ve üniversite öğrencileri faydalanabiliyor. Uygulamanın işverene hiçbir maliyeti olmayıp, maliyeti tamamen Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) karşılıyor. Uygulamaya katılanlara aylık net asgari ücret düzeyinde ödeme yapılıyor. Uygulama kapsamında çalışanlar hem para hem de çalıştıkları meslekte deneyim kazanırken, mezuniyet sonrası da bu deneyimi kullanarak daha rahat iş bulabilme imkanına kavuşmuş oluyorlar. Çünkü, program sonunda katılımcılara işbaşı eğitim programına katılım sertifikası veriliyor.

Uygulamadan yararlanmak isteyenler çalışacakları işyerlerini kendileri bulabilecekleri gibi, en yakın İŞKUR birimine başvurarak bu konuda yardım da alabiliyor. Ayrıca bu programdan yararlanmak isteyenler için herhangi bir süre söz konusu olmayıp, süreyi işveren ile katılımcı belirliyor. Örneğin süre 15 gün olabileceği gibi üç ay da olabiliyor.

Bu programla, genç işsizliğin azaltılması amaçlanıyor. Eğer işveren program sonrası aynı kişiyi istihdam eder ve çalıştırmaya devam ederse imalat sektöründe 42 ay, diğer sektörlerde 30 ay boyunca sigorta primi işveren hissesini İŞKUR karşılıyor.