Anasayfa / Mevzuat / Yönetmelikler / İşletme Belgesi Hakkında Yönetmelik

İşletme Belgesi Hakkında Yönetmelik

Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yönetmelik, iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili olup 3 Eylül 2008 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Sanayi, Ticaret, Tarım ve Orman İşlerinden Sayılan İşlere İlişkin Yönetmelik ekinde yer alan sanayiden sayılan işlerin yapıldığı, elli veya daha fazla işçi istihdam edilen işyerlerini kapsamakta ve bu işyerlerine işletme belgesi verilmesinde uygulanacak usul ve esasları belirtmektedir.

Yönetmelik 4 Aralık 2009 Resmi Gazete’de yayımlanarak aynı gün yürürlüğe girmiş bu Yönetmelikle birlikte 17 Aralık 2004 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan İşyeri Kurma İzni ve İşletme Belgesi Alınması Hakkında Yönetmelik de yürürlükten kaldırılmıştır.

Yönetmeliğin güncel metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Yönetmelik uyarınca, kapsamında bulunan tüm işyerlerine “İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı” düzenlenmeden önce Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğünden işletme belgesi alınması zorunludur.

Ancak bu Yönetmelik hükümleri;

– 23 Aralık 2003 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Yapı İşlerinde Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliği,

– 21 Şubat 2004 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Yeraltı ve Yerüstü Maden İşletmelerinde Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği,

– 22 Şubat 2004 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Sondajla Maden Çıkarılan İşletmelerde Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği,

kapsamında yer alan işyerlerine uygulanma. Yani bu Yönetmelikte belirtilen işletme belgesi alma zorunluluğu bu işyerleri için geçerli değildir.

Yönetmelikte;

– İşletme belgesi talebi,

– İşletme belgesinin kesinleşmesi,

– İşletme belgesinin geçersizliği,

– İşyerinde işveren ve/veya unvan değişikliği,

– Yürürlükten kaldırılan yönetmelik mevcut başvurular,

konu başlıkları altında düzenlenmeler yer almaktadır.