Anasayfa / Haber / İşsizler İçin Toplum Yararına Çalışma Başvuruları Başladı

İşsizler İçin Toplum Yararına Çalışma Başvuruları Başladı

Sponsorlu Bağlantılar

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından işsizlere verilen hizmetlerle ilgili ayrıntılı bilgi ve açıklamalar İşsizlere ve İş Arayanlara Yönelik İş-Kur Hizmetleri başlıklı yazıda yer almakta olup, bu hizmetlerden biri de Aktif İşgücü Programları kapsamındaki Toplum Yararına Programlardır (TYP).

Özellikle MEB bakım onarım ve temizlik işleri ile kamusal altyapının yenilenmesi işleri başta olmak üzere yeni açılan toplum yararına çalışma programları başvuruları başladı. Başvuruların İŞKUR internet şubesinden yapılması, bunun için de iş arayan olarak İŞKUR internet şubesinde üye kaydının bulunması gerekiyor. Öte yandan programlar için başvuru süreleri kısa olduğundan, faydalanmak isteyenlerin acele etmelerinde fayda var.

Şu an açılmış olan toplum yararına çalışma programlarını http://esube.iskur.gov.tr/Typ/TypArama.aspx linkinden sorgulayabilir ve seçtiğiniz programla ilgili ayrıntıları görüntüleyip, ilgili programa başvurabilir, İŞKUR’a kayıtlı değilseniz de http://esube.iskur.gov.tr/UserSignUp.aspx linkinden kayıt olabilirsiniz.

Toplum yararına çalışma (TYP) ile ilgili ayrıntılı bilgi yukarıda linkini verdiğimiz İŞKUR hizmetleriyle ilgili yazıda mevcut olup, kısa bilgi ise aşağıda yer almaktadır.

Toplum yararına programlarla, işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan İŞKUR tarafından veya yüklenici (müteahhit) eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla, özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını sağlamak ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla yürütülen programlardır.

Bu programlara kayıt olan işsizler o program kapsamındaki işte 9 aya kadar aylık asgari ücretle ve sigortalı olarak çalışmaktadır.

Bu programlardan yararlanabilmek için;

– İŞKUR’a kayıtlı işsiz olma,

– 18 yaşını doldurmuş olma,

– Açıköğretim öğrenci olmama,

– Emekli, malul, dul veya yetim aylığı almıyor olma,

– Aile veya Sosyal Politikalar Bakanlığından (Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından) herhangi bir nakdi sosyal yardım almıyor olma (kömür yardımı gibi ayni yardımlar engel teşkil etmez),

şartları aranmaktadır.

Toplum yararına çalışma programı bir yıl içerisinden en fazla 9 ay sürmektedir, dolaysıyla bir kişi bir yıl içerisinden bu programlardan en fazla 9 ay yararlanabilir. Katılımcıların programa başladığı tarihten 12 ay geçtikten sonra yeniden yararlanma hakkı doğar. Bu programlarda haftalık çalışma süresi en fazla 45 saattir.