Anasayfa / Soru - Cevap / İşsizlik Maaşına Haciz Konulabilir mi ?

İşsizlik Maaşına Haciz Konulabilir mi ?

Sponsorlu Bağlantılar

İşsizlik maaşı adı üzerinde çalışanların işsiz kaldıkları dönemde İŞKUR’dan belirli bir süreyle aldıkları bir ödenektir.

Dolayısıyla bu dönem içerisinde başta banka borçları olmak üzere birçok çalışan borçlarını ödeyemeyecek duruma düşebilmektedir. Eğer başka bir geliri de yoksa geriye sadece almakta olduğu işsizlik maaşı kalmaktadır. Bu durumda da işsizlik maaşına haciz konulup konulamayacağı sorusu akla gelmektedir.

Bu konuya İşsizlik Sigortası Kanununun 50 nci maddesinde açıklığa kavuşmuştur. Maddede “İşsizlik ödeneği damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz. İşsizlik ödeneği, nafaka borçları dışında haciz veya başkasına devir ve temlik edilemez.” hükmü yer almaktadır.

Maddedeki hüküm uyarınca işsizlik maaşı nafaka borçları dışında haczedilemez. Diğer işçi ücretlerinin haczedilip haczedilemeyeceği ile ilgili bilgi ise Borcuna Karşılık İşçinin Ücreti Haciz veya Takas Edilebilir mi ? başlıklı yazıda yer almaktadır. İşsizlik maaşı hakkında ayrıntılı bilgi ise İşsizlik Sigortası – Kapsama Girenler – İşsizlik Maaşı Alma Şartları – Ödeneğin Süresi ve Miktarı başlıklı yazıda yer almaktadır. (isvesosyalguvenlik.com)