Anasayfa / Eski Haberler / İstanbul’da Yedi İlçe Daha Sosyal Güvenlik Merkezine Kavuştu

İstanbul’da Yedi İlçe Daha Sosyal Güvenlik Merkezine Kavuştu

Sponsorlu Bağlantılar

Sosyal Güvenlik Kurumu sosyal güvenlik reformu ile birlikte SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’nın birleşmesiyle oluşturulmuş bir Kurum olup, bu haliyle hemen hemen Türkiye nüfusunun tamamına hizmet eder hale geldiğinden, mevcut Kurum üniteleri yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle de Kurum; sigortalı sayısı, işyeri sayısı, nüfus gibi kriterleri esas alarak büyük illerde il merkezlerinde ve ilçelerde, küçük illerde ise ilçelerde sosyal güvenlik merkezi açmaya devam etmektedir. Bu kapsamda son olarak İstanbul Anadolu Yakasında Ümraniye, Tuzla, Şile, Beykoz Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlükleri, Avrupa Yakasında ise Başakşehir, Sarıyer, Esenler Sosyal Güvenlik Merkezleri hizmete girmiştir. Ayrıca Anadolu Yakasında bulunan ve daha önce sadece 4/b (Bağ-Kur) kapsamındaki sigortalılara hizmet veren Maltepe Sosyal Güvenlik Merkezi de diğer sigortalılarla yani 4/a (SSK) kapsamındaki sigortalılarla ilgili iş ve işlemleri de yapmaya başlamıştır.

Kurulan bu yeni sosyal güvenlik merkezlerinin bulunduğu ilçe sınırları içerisinde işyeri bulunan işverenler ile bu işyerlerinde çalışan sigortalılar artık SGK ile ilgili iş ve işlemlerini yeni sosyal güvenlik merkezlerinde yaptıracakları gibi, yine bu ilçe sınırları içerisinde ikamet eden bütün vatandaşlar da sağlık aktivasyon işlemleri başta olmak üzere SGK ile ilgili işlemlerini bu yeni sosyal güvenlik merkezlerinde yaptıracaklardır.

Ancak, bu sosyal güvenlik merkezleri yeni oluşturulmuş olup yapılandırılmaları devam ettiğinden, dolayısıyla bazı servislerin oluşturulması zaman alacağından; yeni sosyal güvenlik merkezlerine başlanmış olan işveren ve sigortalılarla ilgili emeklilik ve icra işlemleri başta olmak üzere bazı işlemler yerine göre bir süreliğine daha eski müdürlükler tarafından yürütülecektir.

İstanbul İl Müdürlüğü ve Merkez Müdürlüklerinin adres ve telefon bilgilerine http://www.istanbulsgk.gov.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz. (www.isvesosyalguvenlik.com)