Anasayfa / Bilgi / İşte Emeklilerin 2018 Temmuz Zammı

İşte Emeklilerin 2018 Temmuz Zammı

Sponsorlu Bağlantılar

2018 Haziran ayına ait enflasyon oranlarının TUİK tarafından açıklanmasıyla birlikte altı aylık enflasyon belli oldu ve emekli, dul ve yetimlerin maaşlarına yapılacak 2018/Temmuz zammı da netleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜFE), Haziran ayında tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) önceki aya göre aylık yüzde 2,61 arttığını açıkladı. Böylece altı aylık enflasyon yüzde 9,17 oldu.

Dolayısıyla SSK ve BağKur emeklileri ile hak sahibi olarak SSK – BağKur kapsamında ölüm (dul-yetim) aylığı alanların maaşlarına yüzde 9,17 oranında zam yapılacak.

Emekli Sandığı (memur) emeklileri ile hak sahibi olarak Emekli Sandığı kapsamında ölüm (dul-yetim) aylığı alanların maaşlarına ise memurlara yapılacak zam ile aynı oranda zam yapılacağından, bunlara da yüzde 8,65 oranında zam yapılacak.

Bayram İkramiyesine Zam Yok

Öte yandan Ağustos ayında ödenecek ikinci bayram ikramiyesine ise bu zamlar yansıtılmayacak. Çünkü kanunla bayram ikramiye bin (1.000) TL olarak belirlendiğinden, yaşlılık ve malullük aylığı alan emekliler bin TL, iş kazası ve meslek hastalığı nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri alanlar iş göremezlikleri oranında, hak sahibi olarak dul – yetim aylığı alanlar ise hisseleri oranında bayram ikramiyesi alacaklar. (Bkz. İşte Emekli-Dul-Yetimlere Ödenecek İkramiye Tutarları başlıklı yazı.) (isvesosyalguvenlik.com)