Anasayfa / Haber / İşte Size Çalışma Hayatıyla İlgili İki Sansasyonel Haber Daha

İşte Size Çalışma Hayatıyla İlgili İki Sansasyonel Haber Daha

Sponsorlu Bağlantılar

Özellikle çalışanlar ve emeklilerle ilgili, çalışanları veya emeklileri ilgilendiren zamlarla ilgili haberler çok dikkat çektiğinden, gerek gazeteler ve televizyon kanalları, gerekse internet haber siteleri reyting ve fazla satış / ziyaretçi için sansasyonel haberlerden geri durmuyorlar, bazen de yalan haberler yapıyorlar.

Örneğin kanun gereği her yıl Ocak ve Temmuz aylarında Bağ-Kur ve SSK emekli aylıklarında enflasyon oranında, memur emekli aylıklarında ise memur maaş atışı oranında artış gerçekleştiği halde medya bunu yeni bir zam gelmiş gibi sansasyonel olarak haber yapıyor. Bu konuyu daha Emekli Aylıklarına Zam mı Geliyor? Başlıklı yazımızda değinmiştik.

Ayrıca haber tek bir gazetede veya sitede yayımlanmış olsa, bunu birçok haber sitesi ve televizyon kanalı alıyor ve aynı sansasyonel haber birçok yerde yayımlanıyor. Yukarıda belirttiğimiz gibi gazeteler çok satmak ve çok okunmak, televizyon kanalları çok izlenmek yani reyting almak, internet haber siteleri ise çok tıklanmak ve ziyaretçi çekmek için bunu yapıyor.

Son olarak dün (30 Kasım 2016) BES’e otomatik katılana yılda 10 bin 882 TL verileceği, bu günde işsizlik maaşına zam geleceği yönünde medyada dikkate çeken iki sansasyonel haber yer aldı.

İşsizlik maaşına zam geleceği yönündeki haber sadece 1 Ocak 2017 tarihinden geçerli olmak üzere asgari ücrete gelecek zamla ilgili. Çünkü işsizlik maaşı alt ve üst sınırı asgari ücret esas alınarak belirlendiğinden, asgari ücrete ne kadar zam gelirse işsizlik maaşına da o kadar zam gelecek. (Bkz. İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır ?, 2016 Yılı Aylık İşsizlik Maaşı Tutarları) Ancak 2016 yılında asgari ücrete zaten yüzde 30 oranında diğer yıllara oranla çok yüksek bir zam yapıldı. 2017 yılı için asgari ücrete yapılacak zam da muhtemelen öngörülen enflasyon oranını geçemeyecek, belki altında bile kalacak. Dolayısıyla her yıl işsizlik maaşında yapılan rutin artış dışında, 2017 yılında da sürpriz herhangi bir zam söz konusu değil gibi görünüyor.

BES’e otomatik katılana yılda 10 bin 882 TL verileceği yönündeki sansayonel habere gelince. Başlıkta belirtilmese de buradaki otomatik katılanlardan kastedilen ise 1 Ocak 2017 tarihinde çalışanların zorunlu olarak bireysel emeklilik sistemine (BES) dahil edilmesi. Dolayısıyla bu sansasyonel haber de çalışanlarla ilgili. Aslında haber yalan değil, zaten bu nedenle yalan haber olarak değil, sansasyonel haber olarak nitelendiriyoruz.

Haber sansasyonel çünkü haberde belirtildiği gibi çalışanın yıllık 10 bin 882 TL tutarında Devlet katkısı alabilmesi için;

1- 1 Ocak 2017 tarihinde otomatik (zorunlu) olarak dahil edileceği BES dışında kendisinin ayrıca başka bir BES hesabına dahil olması yani iki BES hesabının olması (45 yaşını dolduranlar sisteme dahil edilmeyecek),

2- Her iki BES hesabına ayrı ayrı her ay brüt asgari ücret tutarında yani bin 647 lira para yatırması yani her ay siteme toplam 3 bin 294 lira, yılda da toplam 39 bin 528 lira yatırması,

3- Her iki BES hesabı için de sistemde en az 10 yıl kalması,

4- En az 56 yaşını doldurup bireysel emeklilik sisteminden (BES) emekli olmaya hak kazanması,

gerekiyor. (Bkz.Yüzde 25 Devlet Katkısından Yararlanmak O Kadar Kolay Değil başlıklı yazı.)

Yani çalışanın Devletten yıllık 10 bin 882 TL tutarında katkı alabilmesi için yukarıdaki dört şartı birden yerine getirmesi gerekiyor. Çalışanlar arasında kaç kişinin bu şartların tamamını yerine getirebileceği, örneğin işçi ve memur kaç çalışanın her ay bireysel emeklilik sistemine 3 bin 294 lira, yılda toplam 39 bin 528 lira yatırabileceği sorusu haberin ne kadar sansasyonel olduğunu ortaya koyuyor. (isvesosyalguvenlik.com)