Anasayfa / Haber / İsteğe Bağlı Sigortalıların Ödediği Primler Başka Borçlarına Kesilecek

İsteğe Bağlı Sigortalıların Ödediği Primler Başka Borçlarına Kesilecek

Sponsorlu Bağlantılar

İsteğe bağlı sigortada prim ödeme yükümlüsü sigortalının kendisi olup, her aya ait isteğe bağlı sigorta priminin takip eden ayın sonuna kadar ödenmesi gerekmektedir.

İsteğe bağlı sigortada prim ödeme yükümlüsü kişinin kendisi olduğu için, primini süresinde ödemeyen isteğe bağlı sigortalı sağlık hizmetlerinden yararlanamayacağı gibi (Bkz. Sağlık Yardımlarından Yararlanabilmesi İçin Borcu Olmaması Gerekenler Kimlerdir ?), emekliliği gelmesi halinde borcu varsa emekli aylığı bağlanmaz.

Öte yandan, isteğe bağlı sigortalı olmakla birlikte bazı kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na daha önceki sigortalılık işlemlerinden dolayı ödenmesi gereken borcu da bulunabilmektedir. Bu konuda Müdürlükler tarafından yapılacak işlemler Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü tarafından müdürlüklere gönderilen bir Genel Yazı ile açıklığa kavuşturuldu.

Buna göre;

– İsteğe bağlı sigortalının, Kuruma ödeme süresi geçmiş 4/1-b (Bağ-Kur) veya 60/g (genel sağlık sigortası) prim borcu varsa, isteğe bağlı sigorta için ödediği primler öncelikle bu borçlara mahsup edilecek, yani bu borçlara aktarılacak. Hem Bağ-Kur, hem genel sağlık sigortası (gss) prim borcu varsa, isteğe bağlı sigortaya ödenen prim ödeme süresi geçen en eski borcundan başlanarak mahsup edilecek.

– Ancak isteğe bağlı sigorta borçları yapılandırılmışsa, bu durumda yapılandırılan borçlar için yatırılan para diğer borçlara aktarılmayacak. Aynı şekilde, isteğe bağlı sigortalının Bağ-Kur veya GSS borcu olsa bile eğer bu borçlar yapılandırılmışsa, bu durumda isteğe bağlı sigorta için yapılacak ödemeler Bağ-Kur ve GSS borcuna aktarılmayacak.

Bu uygulama nedeniyle, isteğe bağlı sigorta primlerini düzenli ödemekle birlikte Kuruma ödeme süresi geçmiş Bağ-Kur veya GSS borcu olanlar sürprizle karşılaşabilecek, ödedikleri primler başka borçlarına aktaracağından isteğe bağlı sigortaya borçlu duruma düşecekler, örneğin sağlık yardımlarından yararlanamayacaklardır. (isvesosyalguvenlik.com)