Anasayfa / Soru - Cevap / İşten Ayrılan İşçi Kaç Yıllık İzin Ücretini Talep Edebilir ?

İşten Ayrılan İşçi Kaç Yıllık İzin Ücretini Talep Edebilir ?

Sponsorlu Bağlantılar

İşçinin çalıştığı süre içerisinde kullanmadığı veya kullanamadığı yıllık izne ait ücretlerinin, işçi hangi sebeple işten çıkmış veya çıkarılmış olursa olsun fark etmez, işten çıkarken kendisine ödenmesi gerekir.

Ancak burada izin ücretinin zamanaşımı konusunda hatalı uygulamalara rastlanmaktadır. İşçi ücretleri 5 yıllık zaman aşımına tabi olduğundan (Bkz. İşçi Alacaklarında Zamanaşımı Süresi Var mıdır ?), işçinin işten ayrılması halinde de en fazla geriye dönük sadece 5 yıla ait izin ücretini talep edebileceği yönünde yanlış görüşler mevcuttur.

Kullanılmayan Yıllık İzin Ücreti Çalışıyorken İstenebilir mi ? başlıklı yazımızda da belirttiğimiz üzere, işçinin kullanmadığı yıllık izinlere ait ücretleri alma hakkı hizmet akdinin sona erdiği yani işçi işten çıktığı veya çıkarıldığı tarihte doğmaktadır. Bu nedenle yıllık izin ücreti ile ilgili 5 yıllık zaman aşımı süresi de bu tarihten itibaren işlemeye başlamakta, hizmet akdinin sona erdiği tarihin üzerinden 5 yıl geçtikten sonra yıllık izin ücretleri zaman aşımına uğramaktadır. Dolayısıyla işçi işten ayrıldıktan sonra geriye dönük kaç yıla ait izin ücreti olursa olsun (ister 5 yıl, isterse 20 – 30 yıl), tamamının işçiye ödenmesi gerekmektedir. Çünkü kullanılmayan yıllık izin ücretini alma hakkı işçi çalışıyorken henüz doğmamıştır, doğmamış bir işçi alacağının da zamanaşımına uğraması düşünülemez. (isvesosyalguvenlik.com)