Anasayfa / GSS / İşten Ayrılanların GSS Borcu Ne Zaman İşlemeye Başlar ?

İşten Ayrılanların GSS Borcu Ne Zaman İşlemeye Başlar ?

Sponsorlu Bağlantılar

4/1-a (SSK) kapsamında çalışanlar işten ayrıldıkları yani sigorta çıkışlarının verildiği tarihten itibaren 10 uncu gün sigortalılık niteliğini yitirmiş sayılırlar. Dolayısıyla işten ayrılan sigortalılar ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler, sigorta çıkışının verildiği tarihten önceki son bir yıl içinde toplam 30 gün genel sağlık sigortası prim ödeme gün sayısı varsa, sigortalıklarının sona erdiği yani çıkışlarının verildiği tarihten itibaren 10 gün süreyle genel sağlık sigortasından (sağlık yardımlarından) yararlanırlar. Bu 10 günlük süre dolduktan sonra sigortalının geriye dönük bir yıl içerisinde 90 günlük sigortalılığı (prim gün sayısı) varsa, kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler 90 gün süreyle daha genel sağlık sigortasından yararlanırlar.

Dolayısıyla geriye dönük bir yıl içerisinde 90 gün sigortası olanlar işten ayrıldıktan 100 gün sonra, geriye dönük bir yıl içerisinde 90 gün sigortası olmayanlar ise işten ayrıldıktan 10 gün sonra SGK Sağlık Provizyon Aktivasyon (SPAS) sistemi tarafından re’sen (otomatik olarak) süreyle genel sağlık sigortası (GSS) kapsamına alınırlar ve adlarına prim borcu işlemeye başlar. İşleyen prim borcu her ayın sonunda tahakkuk eder ve ilgili kişi adına prim borcu olarak sisteme kaydedilir, her ayın prim borcunun da takip eden ayın sonuna kadar ödenmesi gerekir. Ödenmezse ödeme süresinin bittiği tarihten itibaren prim borcuna gecikme zammı ve cezası (faizi) de işlemeye başlar.

Ancak durum böyle olmakla birlikte, re’sen tescil işlemi bazen sistemden kaynaklanan nedenlerle yukarıda belirttiğimiz süreler geçtikten sonra da geriye dönük olarak yapılabilmektedir.

İşten ayrılan kişi eğer kısa süre içerisinde tekrar sigortalı olarak çalışmaya başlamayacaksa, geciktirmeden Kaymakamlığa gelir testi için başvurmasında yarar vardır.(www.isvesosyalguvenlik.com)