Anasayfa / Haber / İstihdam Garantili Meslek Edindirme Merkezleri Projesinde Dev Adım

İstihdam Garantili Meslek Edindirme Merkezleri Projesinde Dev Adım

Sponsorlu Bağlantılar

İstihdam sorunun altında yatan en önemli nedenlerden biri de ”mesleksizlik”dir anlayışından yola çıkılarak, istihdam sorununun altında yatan en önemli nedenlerden biri olan mesleksizliğe, işgücü piyasasında arz – talep uyuşmazlıklarından kaynaklanan işsizliğe çözüm getirmek amacıyla ilk olarak 2010 yılında imzalanan protokolle sanayi sektöründe hayata geçirilen ve 2012 yılında imzalanan ikinci protokolle ise tarım ve hizmetler sektörünü de kapsayan; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İŞKUR, Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB-ETÜ) işbirliğinde uygulanan Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri’10 Projesini büyütecek yeni adımlar için; UMEM beceri’10 projesi sanayi, hizmet ve uygulama protokolü imza ve ödül töreni Ankara’da yapıldı.

Yapılan protokol gereğince daha önce hizmet ve tarım sektörlerinin de dahil edildiği proje kapsamında, bütün meslek liselerinde mesleki eğitim kursları açılabilecek. 1 çalışanı olan şirketler bile bu projeden eleman temin edebilecek.

Proje hakkındaki tüm bilgi ve haberler http://www.umem.org.tr/ sayfasında yer almaktadır. UMEM Beceri’10 Projesi kapsamında açılan istihdam garantili kurslara İŞKUR’a kayıt olunarak başvurulabilir.

Törenin açılış konuşmasını yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, hükümet olarak istihdamı artıracak tüm çalışmaların arkasında olduklarını, UMEM Beceri’10’un bu konuda uygulanan en önemli projeler arasında olduğunu, son yıllarda Türkiye’de işsizlikle mücadelede önemli adımlar atıldığını, işgücü piyasasının yapısal sorunları nedeniyle yaşanan mesleksizlik sorununun çözümünde kamu ve özel sektör temsilcilerini bir araya getiren UMEM Projesinin de önemli işlevler gördüğünü ifade etti.

Toplantıda Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da birer konuşma yaptı. Hisarcıklıoğlu konuşmasında; işsizlere ‘gelin meslek öğrenin, üretime katılın’ çağrısı yaparken, iş dünyasından da eleman ihtiyaçlarını bu projeden sağlamalarını istedi.​

Konuşmaların ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, sanayi sektörü ile tarım ve hizmet sektörlerini tek çatı altında toplayan UMEM Beceri’10 Projesi kapsamındaki yeni protokolü imzaladı.