Anasayfa / Soru - Cevap / İstirahatli Olduğu İçin Çalışmadı Bildirimi Yapılan Kişi Adına Prim Ödenebilir mi ?

İstirahatli Olduğu İçin Çalışmadı Bildirimi Yapılan Kişi Adına Prim Ödenebilir mi ?

Sponsorlu Bağlantılar

İstirahatli Olan Sigortalıların İşyerinde Çalışmadıklarına Dair Bildirimin İşverenlerce Sosyal Güvenlik Kurumuna Gönderilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ uyarınca; istirahatli (raporlu) olan sigortalılarla ilgili olarak işverenin, Sosyal Güvenlik Kurumu’na sigortalının istirahatli olduğu sürede işyerinde çalışmadığına dair bildirimde bulunması gerekmektedir.

Söz konusu bildirim işlemi, http://www.sgk.gov.tr internet adresinde “İŞVEREN” menüsü, “Çalışılmadığına Dair Bildirim Girişi”, “Kullanıcı Şifre Ekranı”, “Çalışılmadığına Dair Bildirim İşlemleri”, “Giriş” bölümünde yer alan bilgiler kaydedilmek suretiyle yapılmaktadır. Aylık prim hizmet belgesinde eksik gün nedeni olarak geçen 01 kodu ile (istirahat) bildirilen sigortalılar için ise bu bildirim çalışılmadığına dair bildirim yerine geçmektedir.

Bu şekilde hakkında çalışmadığına dair bildirim yapılan sigortalının istirahatli olduğu süreye ilişkin olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna herhangi bir kazanç bildirilmemekte ve adına prim ödenmemektedir.

Ancak istirahat süresi içerisinde sigortalı işyerinde çalışmamış olsa bile, eğer işveren işçiyle aralarında yaptığı anlaşma / sözleşme gereği ya da toplu iş sözleşmesi gereği veya başka herhangi bir nedenle işveren işçiye atıfet (yardım) kabilinden ücret ödemişse bu durumda bu ödemeyi Sosyal Güvenlik Kurumuna verdiği Aylık Prim ve Hizmet Belgesinde göstermesi ve primini de ödemesi gerekmektedir. Böylesi durumlarda da işverenler sigortalıyı çalışmadı diye bildirdik, adına nasıl kazanç bildirip prim ödeyeceğiz şeklinde tereddüte düşmektedirler.

Buna engel bir durum olmayıp, e – bildirge ekranında Aylık Prim Hizmet Belgesi’nde eksik günlerin nedeni için oluşturulan “01-İstirahat” paneline ek olarak ayrı bir sütun oluşturulmuştur. Bu sütun başlığında “prim bildirilen sigortalı, istirahatli olduğu sürelerde, işyerinde çalışmamıştır” ifadesi yer almaktadır. Anılan sütunda, ilgili ayda raporlu olan fakat raporlu olduğu dönemde prime esas kazançları ve ikramiyeleri işverenleri tarafından Kuruma bildirilenler ile eksik gün nedeni “12 Birden fazla” bildirilen sigortalıların istirahat döneminde işyerinde “çalışmadıklarının” kazanç ve ikramiyelerin Kuruma bildirileceği son tarih olan ayın 23’ünde saat 23;59’a kadar belirtilen sütun altında yer alan kutucukların işaretlenerek bildirilmesi yeterli olacaktır.