Anasayfa / Soru - Cevap / İşveren Hastalanan veya Rapor Alan İşçiyi İşten Çıkarabilir mi ?

İşveren Hastalanan veya Rapor Alan İşçiyi İşten Çıkarabilir mi ?

Sponsorlu Bağlantılar

İstirahatli (raporlu) olan yani uzun süre istirahat kullanan veya hastalığı nedeniyle işe gelmeyen işçinin, hangi hallerde işten çıkarılabileceği 4857 sayılı İş Kanununun “İşverenin haklı nedenle derhal fesih hakkı” 25 inci maddesinde belirtilmiştir. Madde uyarınca;

– İşçinin tutulduğu hastalığın tedavi edilemeyecek nitelikte olduğu ve işyerinde çalışmasında sakınca bulunduğunun Sağlık Kurulunca saptanması durumunda işveren işçiyi işten çıkarabilir.

– İşçinin kendi kastından veya derli toplu olmayan yaşayışından ya da içkiye düşkünlüğünden doğacak bir hastalığa veya engelliliğe (sakatlığa) uğraması halinde, bu sebeple doğacak devamsızlığın ardı ardına üç iş günü veya bir ayda beş iş gününden fazla sürmesi yani işçinin istirahatli (raporlu) veya istirahatsiz ardı ardına (peş peşe) üç iş günü veya bir ayda beş iş gününden fazla işe gelmemesi halinde işveren işçiyi işten çıkarabilir.

– Yukarıda belirlen haller dışında işçinin hastalık, kaza, doğum ve gebelik gibi hallerinde isitirahat (rapor) kullanması, dolayısıyla da işe gelmemesi sebebiyle, işveren için iş sözleşmesini bildirimsiz fesih hakkı yani işçiyi işten çıkarma hakkı; istirahat (rapor) süresinin işçinin işyerindeki çalışma süresine göre İş Kanununun 17 nci maddedeki bildirim (ihbar) sürelerini altı hafta aşmasından sonra doğar.

Yani daha açık bir anlatımla istirahat süresinin;

– İşyerindeki kıdemi 6 aydan az olan işçi için 8 haftayı,

– İşyerindeki kıdemi 6 aydan 1.5 (birbuçuk) yıla kadar olan işçi için 10 haftayı,

– İşyerindeki kıdemi 1.5 (birbuçuk) yıldan üç yıla kadar sürmüş olan işçi için 12 haftayı,

– İşyerindeki kıdemi 3 yıldan fazla sürmüş olan işçi için 14 haftayı,

aşması halinde işverenin iş sözleşmesini feshetme yani işçiyi işten çıkarma hakkı doğar. Ancak, işverenin bu şekilde işçiyi işten çıkarma hakkı doğmuş olmakla birlikte, işçi işyerinde bir yıllık çalışma süresini de doldurmuşsa işverenin kendisine kıdem tazminatı ödemesi gerekir (Bkz. İşverenin Haklı Olarak İşten Çıkardığı İşçiye Hangi Durumlarda Tazminat Ödemesi Gerekir ?) başlıklı yazı.

Doğum ve gebelik hallerinde yukarıda belirtilen süreler İş Kanununun 74 üncü maddedeki sürenin bitiminde başlar. Söz konusu 74 üncü maddenin birinci fıkrasında; “Kadın işçilerin doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı haftalık süre için çalıştırılmamaları esastır. Çoğul gebelik halinde doğumdan önce çalıştırılmayacak sekiz haftalık süreye iki hafta süre eklenir. Ancak, sağlık durumu uygun olduğu takdirde, doktorun onayı ile kadın işçi isterse doğumdan önceki üç haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, kadın işçinin çalıştığı süreler doğum sonrası sürelere eklenir. Kadın işçinin erken doğum yapması halinde ise doğumdan önce kullanamadığı çalıştırılmayacak süreler, doğum sonrası sürelere eklenmek suretiyle kullandırılır.” hükümleri yer almaktadır.

İşveren yukarıda belirtilen süreleri beklemeden hastalığı veya istirahati nedeniyle işe gelmeyen işçiyi işten çıkarırsa, kıdem tazminatı yanında ayrıca işçiye Kanunun 17 nci maddesinde belirtilen bildirim süresine ilişkin ücret tutarında tazminat (ihbar tazminatı) ödemesi gerekir (Bkz. İhbarlı Fesih ve İhbar Tazminatı başlıklı yazı).

9 comments

 1. (Sevim) İşyerinin bulunduğu yerdeki İŞKUR (Çalışma ve İş Kurumu) müdürlüğüne durumu belirtir bir dilekçe verip işyerini şikayet edebilirsiniz. Bu aşamada başka da yapacak bir şey yok. İşyerinde 30 veya daha fazla çalışan varsa ve eşiniz 6 ayı doldurduktan sonra işten çıkarılırsa, bu durumda işe iade davası da açabilir.

 2. bilen biri bana yardimci olabilirmi eşim beli tutuldu fitik dedi dr 10 gun rapor verdi isyerine rapor vermeye gittik istifa imzalatmaya calistilar razi olmadik 5 ay oldu buraya gireli burda oldu fitik ve arayip dedilerki hic bisi yapamassin 10 gun sonra gel gine cikarcaz dediler biz ne yapabilirim

 3. Eğer doktor istirahat raporu verdiyse, sigorta çıkışınız verilmiş olsa dahi o rapor süresine ait geçici iş göremezlik ödeneğini yani rapor parasını alabilirsiniz.

 4. işyerinden haklarımıaldımda 8 haftalık raporum yandımı yani

 5. mrb eşim doğum raporu aldıktan 4 gün sonra işten cıkarıldı raporunun parasını alabilirmi pirim gün sayısı 99 gün simdidn tşk

 6. Normalde İş Kanununun 24 üncü maddesi uyarınca sağlık sebepleriyle işten ayrılan işçi ihbar süresine uymak zorunda olmadığı gibi, işten kendi ayrılmış olsa bile işyerinde en az bir yıllık çalışma süresini doldurmuşsa kıdem tazminatı ve prim günü yetiyorsa işsizlik maaşı alabiliyor. Ancak bunun için işyerindeki işin yapılmasının yani işçinin o işyerinde çalışmaya devam etmesinin işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olması gerekiyor. Sizin sağlık durumunuz ise bu kapsama girecek nitelikte değil. Dolayısıyla kendiniz işten ayrılırsanız kıdem tazminatı alamayabilirsiniz. İşverenin amacı belki de budur. Çünkü kendisi işten çıkarırsa kıdem ve ihbar tazminatı ödemek zorunda kalacak. Eğer işyerinizde 30 veya daha fazla çalışan varsa ayrıca işveren işten çıkarması halinde işe iade davası açma hakkınız doğacağından, işveren bu nedenle de kendi isteğinizle işten ayrılmanızı istiyor olabilir. Bu nedenle kendiniz işten ayrılmamaya çalışın. İsterseniz işyerinizin bulunduğu yerdeki İŞKUR müdürlüğüne veya ALO 170’e şikayette bulunarak durumunuzun kayda girmesini sağlayın. İşveren sizi işten çıkarmayı kafasına koyduysa bunu yapacaktır. En azından tazminat haklarınız kaybolmasın.

 7. Merhaba 2aydır bir şirkette çalışıyorum geçen hafta göğüsümde tümör olduğu tespit edildi acil olarak ameliyat oldum doktor 7gün rapor verdi daha sonra çalışabileceğimi söyledi ama iş yeri kabul etmiyor kendi isteğimle çıkmam için beni zorluyorlar bu durumda ne yapmam gerekiyor

 8. Zamanında SGK’ya başvurmanız yerinde olurdu. Eğer tamamen iyileştinizse bu aşamada başvursanız da size artık size bir faydası olmaz. Ancak tam olarak iyileşmedinizse gecikmeden işyerinizin bağlı olduğu SGK Müdürlüğüne dilekçe verebilirsiniz. SGK’ya verilecek dilekçe örneklerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
  http://www.isvesosyalguvenlik.com/sgk-basvuru-form-ve-dilekceleri/

 9. Ben un fabrikasında çalışıyorum ayagıma çuval düştü patron aman iş kazası gösterme dedi seni mağdur etmeyeceğim dedi ama şimdi işten çıkarmaya çalışıyor ne yapmalıyım

Yorum yaz

E posta adresiniz yorumda görünmeyecek. Hakaret ve küfür içeren yorumlar yayımlanmayacaktır. YORUMLAR ONAYA TABİ OLUP, ONAYLANDIKTAN SONRA SAYFADA GÖRÜNECEKTİR. Sorularınız en geç iki-üç gün içinde cevaplanacaktır. Lütfen ihbar ve şikayetlerinizi http://www.alo170.gov.tr/yeni_bildirim/ sayfasından iletin. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir. *

*