Anasayfa / Haber / İşveren – Yatırımcı – Emekli ve İşsizlere Yeni Paket

İşveren – Yatırımcı – Emekli ve İşsizlere Yeni Paket

Sponsorlu Bağlantılar

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından basın toplantısında açıklanan İstihdam, Sanayi Yatırımı ve Üretimi paketi (11 ayaklı tedbir paketi) işverenlere ve yatırımcılara yeni teşvik ve destekler, çalışanlara yeni istihdam olanakları öngörüyor. Ayrıca Başbakan aynı toplantıda emeklilere de zam müjdesi verdi. Yapılan açıklamalara göre;

– Bin liranın altında emekli aylığı alanlara 100 lira seyyanen zam yapılacak. Bin liranın üstünde ancak bin 100 liranın altında emekli aylığı alanların aylıkları ise bin 100 liraya tamamlanacak. Bu düzenleme yaklaşık 5 milyon emekliyi ilgilendiriyor.

– Emekli olduktan sonra 4/1-b (Bağ-Kur) kapsamında çalıştığı için emekli aylığından yüzde 15 oranında yapılan sosyal güvenlik destek primi (SGDP) kesintisi yüzde 10’a düşürülecek. Bu düzenleme yaklaşık 630 bin emekliyi ilgilendiriyor.

– Kamuoyunda 65 yaş aylığı olarak bilinen ve aylık 145 lira olarak ödenen aylık 200 lira olacak.

– Özel sektör işyerlerinde 6 ay süreyle İşbaşı Eğitim Programında (İEP) çalışacak kursiyerlere İŞKUR tarafından net asgari ücret ödenecektir. Yani işveren yeni işçi aldığında 6 ay süreyle bunun ücreti İEP kapsamında net asgari ücret üzerinden İŞKUR tarafından ödenecek. İşverenin kursiyerler için yaptığı harcamalar vergi matrahından düşülebilecek. İşbaşı eğitim programı sonrasında kursiyerler aynı işkolunda işe alınırsa; imalat sektöründe 42 ay, diğer sektörlerde ise 30 ay boyunca sigorta primi işveren hissesi İŞKUR tarafından ödenecek. 2015 Temmuz ayına kadar işbaşı eğitimine başlanmış olması halinde ilave 6 ay daha desteklerden faydalanılabilecek.

– İŞKUR tarafından yürütülen Toplum Yararına Çalışma kapsamında ilave 120 bin kişiye istihdam imkanı sağlanacak. (Bkz. İşsizlere ve İş Arayanlara Yönelik İş-Kur Hizmetleri)

– Yatırım teşvikleri kapsamında yatırımcıya daha çok vergi indirimi sağlanacak, yani 2015 ve 2016 yıllarında yatırım dönemi için vergi indiriminin artırılacak.

– Yüksek teknolojili yatırımlara daha çok destek verilecek. Yani, ileri teknoloji sınıfında yer alan yatırımlar, öncelikli yatırımlar kapsamına alınacak ve 5. bölge desteklerinden yararlandırılacak.

– Yeni yatırımcıya daha fazla destek ve vergi indirimi sağlanacak. Yani, 31.12.2015 tarihine kadar başlanılan yatırımlar, daha yüksek oran ve sürelerde desteklenecek, 2014 yılı sonunda uygulaması sona eren vergi indirimi ve sigorta primi işveren hissesi desteğindeki yüksek oran ve süreler, 31/12/2015 tarihine kadar başlanılacak yatırımlar için uygulanmaya devam edilecek.

– 31.12.2015 tarihine kadar başlanılan yatırımlar için sigorta primi işveren hissesi desteğinin süresi uzatılacak.

– Öz kaynak kullanımına vergi kolaylığı sağlanacak, öz sermaye ile finansman desteklenecek.

– Vadeli ithalatta KKDF oranı sıfıra indirilecek, böylece sanayicinin girdi maliyeti azaltılacak.

– Ar-Ge (araştırma ve geliştirme) ve tasarım faaliyetlerine verilen destek ve katkılar artırılacak. Ar-Ge’ye dayalı sanayi yatırımları için proje ve finansman modeli uygulanarak proje ve finansman desteği sağlanacak.

– Yatırımcılara sağlanan Hazine destekli kefaletin kapsamı genişletilecek.

– İmalatçı KOBİ’lere ve kadın girişimcilere ilave destek sağlanacak. KOBİ’lere teminat kolaylığı sağlanacak, yani taşınırların teminat olarak kullanımı artırılacak.(isvesosyalguvenlik.com)