Anasayfa / Bilgi / İşverenler Uzman ve Hekim Görevlendirmesini Nasıl Yapacak ?

İşverenler Uzman ve Hekim Görevlendirmesini Nasıl Yapacak ?

Sponsorlu Bağlantılar

Bilindiği üzere 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile 2012 yılında başlayan geçiş süreci sona erdi ve 1 Temmuz 2016 itibariyle işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma/görevlendirme yükümlülüğü tüm işyerleri için başladı.

Dolayısıyla artık tek işçi çalışan az tehlikeli sınıftaki işyeri bile bu zorunluluk kapsamında. Bu zorunluluğa uymayanlar için uygulanacak idari para cezaları da yüzsek.

Peki işverenler bu yükümlülüğü nasıl yerine getirecek ? Aslında bu hususu daha önce Uzman ve Hekim Çalıştırması / Görevlendirmesi Gereken İşyerleri ve Yapılacak İşlemler, İSG Katipten İşyeri Hekimi – İş Güvenliği Uzmanı Görevlendirmesi Nasıl Yapılır ? başlıklı yazılarımızda ayrıntılı olarak belirtmiştik. Ancak burada genel hatlarıyla ve kısa olarak tekrar belirtmekte fayda var.

İşverenlerin işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı görevlendirme / çalıştırma yükümlülüklerini yerin getirmeleri konusunda üç seçenekleri var.

1- Çalışanları Arasından Görevlendirme Yapmak

Eğer işyerinde çalışanlar arasında işyeri hekimliği veya iş güvenliği uzmanlığı belgesi olanlar varsa işveren söz konusu görevi bunlara yaptırabilir.

2- Yükümlülüğü İşverenin Kendisin Yerine Getirmesi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’nün Anadolu Üniversitesi ile ortak düzenlediği eğitime katılıp sertifika alan işveren veya işveren vekilleri bu yükümlülükleri kendirleri yerine getirebilir. (Bkz. Bazı İşverenleri Hekim ve Uzman Görevlendirmekten Kurtaracak Yönetmelik Yayımlandı, İşverenleri Uzman ve Hekim Çalıştırmaktan Kurtaracak Eğitim Başlıyor) Ancak bu imkan sadece 10’dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için geçerli. Bu durumdaki işverenler de işe giriş ve periyodik muayeneler ile tetkikler hariç diğer iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yerine getirebilecekler.

3-OGSB’lerden Hizmet Almak

Yukarıdaki imkanlara sahip olamayan işverenler ise işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğünü ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden (OGSB) hizmet alarak yerine getirebilir. Yani işverenin kendi çalışanları dışında doğrudan herhangi bir işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı ile anlaşıp, sözleşme yapıp bu yükümlülüğü yerine getirme imkanı bulunmamaktadır. OGSB’ler bünyesinde işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bulunan kurum ve kuruluşlar olup, işverenler bunlar aracılığıyla görevlendireceği uzman ve hekimi seçebilecek. Bu konuda yetkili OGSB’lerin listesi İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde ve İSG-Katip sisteminde yer almaktadır.

Bütün İşlemler İSG-Katip Üzerinden Yapılacak

İşveren yukarıda belirtilen yöntemlerden hangisini uygularsa uygulasın bütün işlemler İSG-Katip sitemi üzerinden yapılacak, sözleşmeler söz konusu sistem üzerinden onaylanacak. Örneğin işveren veya vekili gerekli eğitimi almış ve bu görevi kendisi yerine getirecekse bile İSG-Katip sistemine kaydedilmiş olacak, eğer bu görevi kendi çalışanına yaptıracaksa söz konusu çalışanı uzman veya hekim olarak İSG-Katip sistemine kayıtlı olacak. Sisteme https://isgkatip.csgb.gov.tr/ adresinden girilebilir.

Öte yandan, işyerlerinde herhangi bir denetim ve kontrole gerek kalmadan, İSG Katip sistemi üzerinden işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı görevlendirmesini yapmayan veya bu yükümlülüğü yerine getirmeyen işyerleri kolayca tespit edilebileceğinden, İŞKUR müdürlükleri bu yükümlülükleri yerine getirmeyen işyerlerine isterlerse idari para cezası uygulayabilecekler.(Bkz. 2016 Yılında 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa Göre Uygulanacak İdari Para Cezaları)

NOT: İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü bir duyuru yayımlayarak, SGK’da işyeri dosyası olmayan kamu kurumları ile eğitimi tamamlayıp e-sertifika almaya hak kazanan, dolayısıyla iş sağlığı ve güvenliği hizmetini kendileri üstlenecek işverenlerin şu an için işlemleri İSG-Katip üzerinden yapmalarının mümkün olmadığını, bu konudaki çalışmalar tamamlanınca ayrıca duyurulacağını belirtmiştir. (isvesosyalguvenlik.com)