Anasayfa / Haber / İşverenler Yüksek Ücretle A Sınıfı Uzman Çalıştırmaktan Kurtulacak

İşverenler Yüksek Ücretle A Sınıfı Uzman Çalıştırmaktan Kurtulacak

Sponsorlu Bağlantılar

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uyarınca çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde A sınıfı iş güvenliği uzmanı çalıştırmak zorunlu olup, 50 ve üzerinde işçi çalıştıran özel sektör işyerleri için bu zorunluluk 30 Aralık 2012 tarihinde başlamıştı. 1 Ocak 2014 tarihinde ise 50’den az işçi çalıştıran işyerlerinden tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan özel sektör işyerlerinde de iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu başlayacak.

Ancak piyasada A sınıfı iş güvenliği uzmanı belgesine sahip çok az sayıda kişi bulunduğundan, bu durum A sınıfı belgeye sahip olanlar için rant kapısı halinde gelmiş durumda. Aylık 30 bin TL civarında ücret talep edenler var. Bu durumun farkında olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bu rantı ve fahiş ücretleri ortadan kaldırmak için çalışma başlattı.

Türkiye Gazetesi’nde yer alan habere göre; Bakanlık sadece 900 civarında bulunan A sınıfı iş güvenliği uzmanının sayısını artırmak için harekete geçti. Bakanlığın üzerinde yaptığı çalışma ile şirketleri de sıkıntıya sokan A sınıfı iş güvenliği uzmanı sayısının, 21 Aralık’ta yapılacak sınavla 5 bine ulaşması bekleniyor. B sınıfı iş güvenliği uzmanlığında da benzer bir durum yaşanırken, şu anda 600 civarında olan uzman sayısının burada da 5 bine çıkacağı tahmin ediliyor. Yapılacak sınav, C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının hem A hem de B sınıfı uzmanlığa geçişini öngörüyor. Böylece sayı artacağı gibi, 30 bin lirayı bulan rant kapısı da kapanmış olacak ve iş dünyası rahatlayacak. Bu konudaki ilk adım, teknik iş müfettişlerine sağlanan doğrudan ‘iş güvenliği uzmanı’ olma hakkının, SGK müfettişleri ve sosyal iş müfettişlerine de sağlanmasıyla atılmıştı.