Anasayfa / Haber / İşverenlere İşyeri Hekimi Bulmada Kolaylık Geliyor

İşverenlere İşyeri Hekimi Bulmada Kolaylık Geliyor

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önce de belirttiğimiz üzere (30 Haziranda Birçok İşverene Yeni Yükümlülükler Gelecek başlıklı haber) 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uyarınca,  50 ve daha fazla çalışanı bulunan özel sektör işyerleri için 30 Aralık 2012 tarihinde iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirme zorunluluğu başlamış olup, aynı zorunluluk 30 Haziran 2013 tarihinde de 50 den az çalışanı olan özel sektör işyerlerinden çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfta yer alan yaklaşık 600 bin civarındaki işyeri için başlayacak.

Ancak 30 Haziran yaklaştıkça, 600 bin işyeri nereden hekim bulacak soruları sorulmaya başlanmıştı. Çünkü, kamu oyunda tam gün yasası olarak bilinen ve 30/1/2010 tarihli – 27478 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 5947 sayılı Üniversite ve Sağlık Personelinin Tam Gün Çalışmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile 30/7/2010 tarihinden itibaren üniversite hastaneleri ve devlet hastanelerinde görevli doktorların ve öğretim üyelerinin muayenehane açması ve özel sektörde çalışması yasaklanmıştı.

Durumun farkında olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile ortak bir çalışma yaparak bu soruna çözüm buldu. Buna göre kısa süre içerisinde yapılacak bir yasal düzenleme ile mevcut doktorların mesai bitiminden sonra işyeri hekimi olarak çalışmasının önü açılacak ve böylece 126 bin civarındaki doktor işyeri hekimi olabilecek.

Öte yandan, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun “İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin desteklenmesi” başlıklı 7 nci maddesi uyarınca; ondan az çalışanı bulunan, çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin iş sağlığı ve güvenliği hizmet bedellerinin karşılanması konusunda Devlet katkı sağlayacak (Ondan Az İşçi Çalıştıran İşyerlerine Yapılacak Desteğin Ayrıntıları Netleşti başlıklı haber).