Anasayfa / Haber / İşverenlere ve İşsizlere Yeni Teşvik ve İmkanlar Geliyor

İşverenlere ve İşsizlere Yeni Teşvik ve İmkanlar Geliyor

Sponsorlu Bağlantılar

Başbakan Binali YILDIRIM reel sektörü rahatlatacak, işsizlere yeni istihdam imkanı sağlayacak, işverenlere yeni teşvikler getirecek düzenlemelerle ilgili olarak Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısında alınan kararları 8 Aralık 2016 günü açıkladı.

Başbakan ve ilgili bakanlar tarafından yapılan açıklamalarına göre, gerekli mevzuat düzenlemeleri yapıldıktan sonra 2017 yılına ilişkin olarak aşağıdaki teşvik, destek ve katkılar sağlanacak.

– Kredi Garanti Fonunun kefaretiyle 250 milyar liraya kadar kredi hacmi oluşturulacak ve piyasadaki nakit sıkışıklığı giderilecek. Bu imkandan en çok KOBİ’ler (küçük ve orta boy işletmeler) yararlanacak.

– KOBİ’lere ilk 12 ay için geri ödemesiz olmak üzere 3 yıl vadeli 50 bin lira kredi sağlanacak.

–  2017 yılında yatırım teşvikleri daha da artırılacak, imalata yönelik yatırım harcamaları için yatırıma katkı oranı 15 daha artırılacak, Kurumlar Vergisi indirimi tam olarak uygulanacak.

– Yatırıma yönelik inşaat işlerine KDV iadesi sağlanacak.

– Asgari ücret desteğinden yararlanan işverenlerin 2017 yılı Ocak, Şubat, Mart aylarına ait üç aylık primleri, 2017 yılı Ekim, Kasım, Aralık ayına ertelenecek, erteleme nedeniyle primlere faiz uygulanmayacak.

– İŞKUR tarafından uygulanan işbaşı eğitim programı, mesleki eğitim kursları, girişimcilik eğitim programlarına daha da ağırlık verilecek, böylelikle 2017 yılında özel sektörde yaklaşık 500 bin kişiye iş imkanı sağlanacak. Aynı şekilde İŞKUR tarafından uygulanan toplum yararına çalışma programlarına da ağırlık verilecek ve bu programlarla da 100 bin kişiye iş imkanı sağlanacak. Böylelikle yaklaşık 600 bin kişiye iş imkanı sağlanacak.

– Artı istihdam sağlayan işverenlere yani mevcut işçi sayısına ilave olarak yeni işçi alan işverenlere asgari ücretin yarısı kadar destek sağlanacak, artı istihdama 1 yıl süresince yüzde 50, ikinci yıl süresince de yüzde 25 destek verilecek.

– İhracatın artırılması için yeni önlemler alınacak, 2017 yılında bir önceki yıl yaptığı ihracata ilave ihracat yapanlar Eximbank vasıtasıyla desteklenecek. Yurt dışı yükleniciler veya müteahhitlik hizmetlerine yönelik kullandırılan döviz kredilerinde firmaların yurt içinden sağlayacağı Türk Malı ve hizmetlere yönelik kısımda sıfır faiz uygulaması getirecek.

– Mali disiplin devam edecek, getirilecek bu destek ve teşvikler için bütçede yapılacak tasarruflar kullanılacak. (isvesosyalguvenlik.com)