Anasayfa / Haber / İşverenleri Endişelendiren Uzman ve Hekim Çalıştırma Yükümlülüğü Erteleniyor

İşverenleri Endişelendiren Uzman ve Hekim Çalıştırma Yükümlülüğü Erteleniyor

Sponsorlu Bağlantılar

30 Haziranda Birçok İşverene Yeni Yükümlülükler Gelecek başlıklı haberimizde; eğer son anda 6331 sayılı Kanunda herhangi bir değişiklik yapılmaz ve erteleme olmazsa, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan bütün işyeri işverenleri için 30 Haziran 2013 tarihinden itibaren, iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirme/çalıştırma yükümlülüğünün başlayacağını belirtmiştik. Bir taraftan söz konusu tarih yaklaştıkça işverenlerin endişesi artarken, bir taraftan da piyasada yeterli sayıda iş güvenliği uzmanı bulunmadığı gerekçesiyle bu durum yoğun eleştiri konusu haline gelmişti.

Nihayet piyasadaki iş güvenliği uzmanının yetersizliğini ve getirilen eleştirileri dikkate alan Hükümet, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma yükümlülüğünü ertelemeye karar verdi. Edinilen bilgiye göre Meclis’teki torba yasaya eklenecek bir madde ile; tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 30 Haziran 2013 tarihinde başlayacak söz konusu yükümlülük 30 Haziran 2014 tarihine, az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 30 Haziran 2014 tarihinde başlayacak söz konusu yükümlülük ise 30 Haziran 2016 tarihine ertelenecek.

Öte yandan 50 ve üzeri işçi çalıştıran özel sektör işyerlerinde ise iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma yükümlülüğü zaten 30 Aralık 2012 tarihinde başlamış olduğundan, bunlar açısından değişen bir durum olmayacak. Yapılacak erteleme 50’den az çalışanı olan işyerlerini kapsayacak.