Anasayfa / Bilgi / İşyeri Bildirgesi İnternetten Verilse Bile Müdürlüğe Başvurulacak

İşyeri Bildirgesi İnternetten Verilse Bile Müdürlüğe Başvurulacak

Sponsorlu Bağlantılar

İşyeri bildirgelerinin de artık e-Bildirge (e-Sigorta) sistemi üzerinden internetten verilebileceğini daha önce İşyeri Bildirgesi de Artık İnternetten Verilebilecek başlıklı haberimizde duyurmuş, ilerde bu uygulamanın zorunlu hale de gelebileceğini dayanaklarıyla birlikte İşyeri Bildirgesini İnternetten Verme Zorunlu Hale Gelebilir başlıklı yazımızda belirtmiştik.

Ancak işyeri bildirgesi internetten verilse dahi, yine de işyerinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü / Sosyal Güvenlik Merkezine başvuruda bulunulması gerekiyor. Çünkü her şeyden önce bildirge ekinde bazı evrakların verilmesi gerekiyor (Bkz. İşyeri Bildirgesi İle Verilmesi Gereken Evraklar Nelerdir ?).

Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerinin uygulamasında da;

– İşyeri bildirgesinin e-Sigorta kanalıyla Kuruma gönderilmesinin ardından, işveren veya işyeri işlemleriyle ilgilenen yetkili kişinin, internetten gönderilen işyeri bildirgesinin işveren veya vekili tarafından imzalanmış bir sureti ile Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinin 29. maddesinde yer alan belgeleri ilgili üniteye ibrazı isteniyor. Bunun için ilgili kişinin 7 iş günü içerisinde ilgili müdürlüğe başvurması gerekiyor.

– Müdürlüğe müracaat ne zaman yapılırsa yapılsın, bildirgenin Kuruma verildiği tarih olarak internetten gönderildiği tarih esas alınıyor.

Bildirgenin İnternetten Verilmesinin Faydası Ne ?

Kuruma başvuru zorunlu ise o zaman işyeri bildirgesi internetten verilmesinin mantığı veya faydası ne şeklinde bir soru akla gelebilir. Ancak, bildirgeyi internetten gönderdikten sonra, Kuruma ne zaman başvurulursa başvurulsun internetten gönderildiği tarih esas alındığından, eğer internet üzerinden yapılan işlem bildirgenin verilmesi gereken yasal süre içerisinde yapılmışsa, işveren idari para cezasından kurtuluyor. Ayrıca Müdürlüğe başvurusu sırasındaki işlemleri de daha çabuk sonuçlanabiliyor.