Anasayfa / Haber / İşyeri Hekimi 2015 Yılı Sözleşme Ücretleri Belirlendi

İşyeri Hekimi 2015 Yılı Sözleşme Ücretleri Belirlendi

Sponsorlu Bağlantılar

Türk Tabipler Birliği 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren geçerli olacak 2015 Yılı İşyeri Hekimliği Asgari Sözleşme Ücretlerini, işyerinin tehlike sınıfını (risk kategorisini) ve çalışan sayısını esas alarak belirledi.

Tarife ile göre 50’den az işçi çalıştıran işyerleri için;

– İşçi başına birim 7 olarak,

– Az tehlikeli işyerleri için işçi başına aylık net ücret : 41,73 TL,

– Tehlikeli işyerleri için işçi başına aylık net ücret: 43,01 TL,

– Çok tehlikeli işyerleri için işçi başına aylık net ücret: 44,25 TL,

olarak belirlendi.

İşçi başına işyeri hekiminin ayırması gereken süre ise 15 dakika olarak esas alındı.

Tam gün çalışacak işyeri hekimi için asgari sözleşme ücreti ise az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri için herhangi bir ayrım yapılmaksızın aylık net 11.061,75 (11 bin 61 lira 75 kuruş) TL olarak belirlendi.

50’den fazla çalışanı olan işyerleri için tehlike sınıfı ve çalışan sayısına göre sözleşme ücretlerinin de yer aldığı 2015 Yılı İşyeri Hekimliği Asgari Sözleşme Ücretleri’ne BURADAN ulaşabilirsiniz.

Öte yandan; işyeri hekimlerinin sigortalı başına ayırması gereken süre ile çalışan sayısına göre tam gün çalıştırılması gereken hekim sayıları İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personelinin Görev Yetki Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik’in İşyeri hekimlerinin çalışma süreleri başlıklı 12 nci maddesinde belirtilmiştir.

Diğer taraftan, kamu işyerleri hariç tehlikeli veya çok tehlikeli sınıfta yer alıp 10’dan az çalışanı bulunan işyerlerine, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma / görevlendirme konusunda devlet desteği sağlanmaktadır (Bkz. İş Güvenliğinde İşverene Devlet Desteği Uygulaması başlıklı yazı).