Anasayfa / Haber / İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı İçin Yeni Sınav Kasım’da

İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı İçin Yeni Sınav Kasım’da

Sponsorlu Bağlantılar

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 6 ncı maddesinde öngörülen işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu; 50 ve daha fazla çalışanı olan özel sektör işyerleri için 30 Aralık 2012 tarihinde başlamıştı. 50’den az çalışanı olan işyerlerinden tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alanlar için ise bu zorunluluk 1/1/2014 tarihinde başlayacağından, çok sayıda işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanına ihtiyaç olacak. Bu nedenle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü kısa aralıklarla işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı sınavı açıyor. En son sınav 18.08.2013 tarihinde yapılmış ve 12.09.2013 tarihinde de sonuçları açıklanmıştı (İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Sonuçları Açıklandı başlıklı haber).

Genel Müdürlük 23 Kasım 2013 tarihinde yeni bir İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı düzenleneceğini duyurdu.

Duyuruya göre;

Sınav uygulamasıyla ilgili duyuru metni 07 Ekim 2013 tarihinden itibaren http://www.meb.gov.tr/ ve http://www.isggm.gov.tr/ adreslerinde ilan edilecek.

Sınava hekimlik diplomasına sahip iş sağlığı, iş sağlığı ve güvenliği bilim doktorları, iş sağlığı ve güvenliği alanında yardımcılık süresi dahil en az sekiz yıl teftiş yapmış olan hekim iş müfettişleri, Genel Müdürlük ve bağlı birimlerinde iş sağlığı ve güvenliği alanında en az sekiz yıl fiilen çalışmış hekimler doğrudan girebilecekler.

A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına, ilgili Yönetmeliğin 8/1-a-2 maddesinde belirtilen kişiler yani Genel Müdürlük ve bağlı birimlerinde mühendis, mimar veya teknik eleman olarak en az 10 yıl görev yapmış olanlar başvurmaları halinde doğrudan girebilecekler.

B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına ilgili Yönetmeliğin 8/1-b-2 maddesinde belirtilen kişiler yani iş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği alanında yüksek lisans yapmış olan mühendis, mimar veya teknik elemanlar doğrudan girebilecekler.

Söz konusu duyurunun tam metni Genel Müdürlüğün internet sitesinde yer almaktadır.