Anasayfa / Haber / İşyeri Tehlike Sınıfları (NACE Kodları) Listesi Yenilendi

İşyeri Tehlike Sınıfları (NACE Kodları) Listesi Yenilendi

Sponsorlu Bağlantılar

Bilindiği üzere, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 9 uncu maddesi uyarınca işyerleri az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli olarak sınıflandırılmış olup, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı görevlendirme / çalıştırma yükümlülüğü başta olmak üzere, birçok yükümlülük işyerinin tabi olduğu tehlike sınıfına göre belirlenmekte veya değişmektedir.

Öte yandan işyerlerinin iş sağlığı ve güvenliği açısından yer aldığı tehlike sınıfları ise İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliği ekinde yayımlanan İşyeri Tehlike Sınıfları Listesinde belirtilmiş, daha sonra 4 Şubat 2014 tarihli ve 28903 sayılı Resmî Gazete yayımlanan Tebliğ ile listede bazı değişiklikler yapılmıştı (Bkz. Bazı Sektörlerde Yer Alan İşyerlerinin Tehlike Sınıfları Değiştirildi başlıklı haber).

Bu defa 18 Nisan 2014 tarihli ve 28976 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile 18/4/2014 tarihinden geçerli olmak üzere söz konusu listenin yerine yeni liste yayımlandı.

Yeni listeye, daha önceki listede yer almayan bazı sektör ve işyerleri eklendi, yani yeni NACE kodları eklendi, birkaç işyerinin de tehlike sınıfı değişti.

Değişikler işlenmiş en son NACE kodları listesine İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Listesi-Nace Kodları sayfasından ulaşabilirsiniz.